• Dokumenti i CIA-s: Trojet shqiptare bashkohen në 2035, ja harta e Shqipërisë së bashkuar nga Preveza, Shkupi dhe Nishi

  Dokumenti i CIA-s: Trojet shqiptare bashkohen në 2035, ja harta e Shqipërisë së bashkuar nga Preveza, Shkupi dhe Nishi

  Në një kohë kur teza e bashkimit kombëtar sa vjen e artikulohet në qarqet e politikës mbarëshqiptare, një hartë e detajuar e një grupit ekspertësh pranë CIA amerikane parashikon që kjo gjë të ndodhë në vitin 2035. Rritja e ndikimit të shqiptarëve në politikat rajonale, si dhe mbështetja në rritje nga ana e Shteteve të Bashkuara të Amerikës duket se […]

 • Shtabi qendror i BDI-së vijon takimet me funksionarët partiak (FOTO)

  Shtabi qendror i BDI-së vijon takimet me funksionarët partiak (FOTO)

  Shtabi qendror zgjedhor i BDI-së sonte ka mbajtur mbledhjen e radhës me funksionarë partiak ku me aktivitetet vijuese ka referuar shefi i Shtabit Bekim Neziri, njofton Aktuale.mk. Në mbledhje kanë marrë pjesë funksionarë të lartë partiak, ministra, deputetë, duke koordinuar kësisoj aktivitetet për zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti të dje takoi strukturat partiake për të nisur […]

 • Maqedonia përsëri dridhet nga tërmeti (FOTO)

  Maqedonia përsëri dridhet nga tërmeti (FOTO)

  Tërmet prej 2.8 shkallëve sipas Rihterit është ndjerë mëngjesin e sotëm në orën 08.11 në Maqedoni. Epiqendra, sipas Opservatorit Sizmologjik Evropian, ka qenë në Karbincë. Tërmeti ka qenë në thellësi prej 8 kilometra.

 • Apeli lë përfundimisht në burg edhe Sami Lushtakun

  Apeli lë përfundimisht në burg edhe Sami Lushtakun

  Gjykata e Apelit ia ka vërtetuar dënimin me burgim edhe Sami Lushtakut, kanë thënë burime të Insajderit brenda kësaj Gjykate. Përveç vërtetimit të dënimit për vrasjen e një civili shqiptar, identiteti i të cilit nuk dihet, sikurse nuk dihet as vendi i saktë ku është vrarë, Gjykata ia ka rritur dënimin prej 12 vjetësh kryetarit të paraburgosur të Skenderajt. Lushtaku, […]

 • Deane në Kosovë, takohet me shefen e EULEX-it dhe zëvendëskryeministrin

  Deane në Kosovë, takohet me shefen e EULEX-it dhe zëvendëskryeministrin

    Komandanti i operacioneve civile të BE-së Kenneth Deane është duke qëndruar në Kosovë. Sot ai është takuar me shefen e EULEX-it, Alexandra Papadopoulou dhe zëvendëskryeministrin e Kosovës Hajredin Kuçi ku është  diskutuar lidhur me mandatin e tanishëm të EULEX-it dhe për angazhimet e vazhdueshme për fuqizimin e sundimit të ligjit në Kosovë. Gjatë këtij takimi, Deane e potencoi rëndësinë […]

 • VIDEO-FOTO/ Dy të vdekur e dy policë të plagosur, në ndjekje të një personi me kallashnikov

  VIDEO-FOTO/ Dy të vdekur e dy policë të plagosur, në ndjekje të një personi me kallashnikov

  Dy persona janë vrarë në Oklahoma, SHBA, ndërsa dy policë janë qëlluar me breshëri armësh duke ngelur të plagosur. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në orët e vona të natës, ndërsa policia është vënë në ndjekje të një personi të dyshuar. I dyshuari është identifikuar si 38-vjeçari Michael Vance, ndërsa akuzohet edhe për vjedhje të shumta makinash. Policia thotë se […]

 • E tmerrshme: Kjo vajzë është “bossi” i lypësve të Prishtinës (Foto)

  E tmerrshme: Kjo vajzë është “bossi” i lypësve të Prishtinës (Foto)

  Një fotografi e cila po qarkullon në rrjetet sociale, shihet se i lypsët, të cilët qarkullojnë në Prishtinë, mbajnë takim me shefen e tyre. “Fotografi e realizuar para pak minutash në qendër të Prishtinës. Vajza në fotografi është “bossi” i fëmijëve (lypësarëve në semaforat e Prishtinës). Para pak minutash, ajo kishte mbledhë të gjithë “punëtorët e saj”, dhe ju bërtiste që sot nuk kanë realizuar shumë të ardhura për të, dhe ishte […]

 • Limaj: Dënimi i ushtarëve të UÇK-së, lajm i keq për liridashësit e Kosovës

  Limaj: Dënimi i ushtarëve të UÇK-së, lajm i keq për liridashësit e Kosovës

  Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj dënimin e ish-ushtarëve të  UÇK-së e ka quajtur lajm shumë të keq për të gjithë liridashësit në Kosovës. Lexoni të plotë postimin e tij në Facebook: “Lajm shumë i keq për të gjithë liridashësit në Kosovë.! Dje u dënuan zërat e parë të UÇK-së, ata që vullnetarisht ja ofruan jetën e tyre lirisë […]

 • Thaçi drekon me Ramën në Prizren

  Thaçi drekon me Ramën në Prizren

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka njoftuar ditë më parë se sot do të drekojë me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama në Prizren. Kreu i shtetit këtë e bëri të ditur në punimet e Seminarit të 93-të Rose-Roth të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, në Prishtinë që u mbajt për tri ditë radhazi në Prishtinë. Atje, Thaçi tha se bashkëpunimi me […]

 • Kriza e emigrantëve, Orban: Të shpëtojmë Europën nga “sovjetizmi”

  Kriza e emigrantëve, Orban: Të shpëtojmë Europën nga “sovjetizmi”

  Në përkujtim të kryengritjes anti-komuniste të vitit 1956, lideri i krahut të djathtë, Kryeminstri i vendit Viktor Orban tha se Hungaria duhet t’i bëjë ballë sovjetizmit europian dhe të mbrojë kufijtë e saj nga emigracioni masiv. I njohur si një prej kritikëvë më të ashpër të Bashkimit Europian dhe një prej kundërshtarëve të parë të valës emigratore në kontinent, Orban, […]

Other News

by / on Oktober 25, 2016 at 10:58 am / in speciale

Dokumenti i CIA-s: Trojet shqiptare bashkohen në 2035, ja harta e Shqipërisë së bashkuar nga Preveza, Shkupi dhe Nishi

Në një kohë kur teza e bashkimit kombëtar sa vjen e artikulohet në qarqet e politikës mbarëshqiptare, një hartë e detajuar e një grupit ekspertësh pranë CIA amerikane parashikon që kjo gjë të ndodhë në vitin 2035. Rritja e ndikimit të shqiptarëve në politikat rajonale, si dhe mbështetja në rritje nga ana e Shteteve të Bashkuara të Amerikës duket se […]

Read more ›
by / on Oktober 25, 2016 at 10:56 am / in lajme

Shtabi qendror i BDI-së vijon takimet me funksionarët partiak (FOTO)

Shtabi qendror zgjedhor i BDI-së sonte ka mbajtur mbledhjen e radhës me funksionarë partiak ku me aktivitetet vijuese ka referuar shefi i Shtabit Bekim Neziri, njofton Aktuale.mk. Në mbledhje kanë marrë pjesë funksionarë të lartë partiak, ministra, deputetë, duke koordinuar kësisoj aktivitetet për zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti të dje takoi strukturat partiake për të nisur […]

Read more ›
by / on Oktober 25, 2016 at 10:55 am / in lajme

Maqedonia përsëri dridhet nga tërmeti (FOTO)

Tërmet prej 2.8 shkallëve sipas Rihterit është ndjerë mëngjesin e sotëm në orën 08.11 në Maqedoni. Epiqendra, sipas Opservatorit Sizmologjik Evropian, ka qenë në Karbincë. Tërmeti ka qenë në thellësi prej 8 kilometra.

Read more ›
by / on Oktober 25, 2016 at 10:52 am / in lajme

Apeli lë përfundimisht në burg edhe Sami Lushtakun

Gjykata e Apelit ia ka vërtetuar dënimin me burgim edhe Sami Lushtakut, kanë thënë burime të Insajderit brenda kësaj Gjykate. Përveç vërtetimit të dënimit për vrasjen e një civili shqiptar, identiteti i të cilit nuk dihet, sikurse nuk dihet as vendi i saktë ku është vrarë, Gjykata ia ka rritur dënimin prej 12 vjetësh kryetarit të paraburgosur të Skenderajt. Lushtaku, […]

Read more ›
by / on Oktober 25, 2016 at 10:51 am / in lajme

Deane në Kosovë, takohet me shefen e EULEX-it dhe zëvendëskryeministrin

  Komandanti i operacioneve civile të BE-së Kenneth Deane është duke qëndruar në Kosovë. Sot ai është takuar me shefen e EULEX-it, Alexandra Papadopoulou dhe zëvendëskryeministrin e Kosovës Hajredin Kuçi ku është  diskutuar lidhur me mandatin e tanishëm të EULEX-it dhe për angazhimet e vazhdueshme për fuqizimin e sundimit të ligjit në Kosovë. Gjatë këtij takimi, Deane e potencoi rëndësinë […]

Read more ›
by / on Oktober 25, 2016 at 10:17 am / in bota

VIDEO-FOTO/ Dy të vdekur e dy policë të plagosur, në ndjekje të një personi me kallashnikov

Dy persona janë vrarë në Oklahoma, SHBA, ndërsa dy policë janë qëlluar me breshëri armësh duke ngelur të plagosur. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në orët e vona të natës, ndërsa policia është vënë në ndjekje të një personi të dyshuar. I dyshuari është identifikuar si 38-vjeçari Michael Vance, ndërsa akuzohet edhe për vjedhje të shumta makinash. Policia thotë se […]

Read more ›
by / on Oktober 25, 2016 at 10:09 am / in kronika e zezë

E tmerrshme: Kjo vajzë është “bossi” i lypësve të Prishtinës (Foto)

Një fotografi e cila po qarkullon në rrjetet sociale, shihet se i lypsët, të cilët qarkullojnë në Prishtinë, mbajnë takim me shefen e tyre. “Fotografi e realizuar para pak minutash në qendër të Prishtinës. Vajza në fotografi është “bossi” i fëmijëve (lypësarëve në semaforat e Prishtinës). Para pak minutash, ajo kishte mbledhë të gjithë “punëtorët e saj”, dhe ju bërtiste që sot nuk kanë realizuar shumë të ardhura për të, dhe ishte […]

Read more ›
by / on Oktober 25, 2016 at 9:59 am / in lajme

Limaj: Dënimi i ushtarëve të UÇK-së, lajm i keq për liridashësit e Kosovës

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj dënimin e ish-ushtarëve të  UÇK-së e ka quajtur lajm shumë të keq për të gjithë liridashësit në Kosovës. Lexoni të plotë postimin e tij në Facebook: “Lajm shumë i keq për të gjithë liridashësit në Kosovë.! Dje u dënuan zërat e parë të UÇK-së, ata që vullnetarisht ja ofruan jetën e tyre lirisë […]

Read more ›
by / on Oktober 25, 2016 at 9:57 am / in lajme

Thaçi drekon me Ramën në Prizren

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka njoftuar ditë më parë se sot do të drekojë me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama në Prizren. Kreu i shtetit këtë e bëri të ditur në punimet e Seminarit të 93-të Rose-Roth të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, në Prishtinë që u mbajt për tri ditë radhazi në Prishtinë. Atje, Thaçi tha se bashkëpunimi me […]

Read more ›
by / on Oktober 25, 2016 at 9:56 am / in lajme

Kriza e emigrantëve, Orban: Të shpëtojmë Europën nga “sovjetizmi”

Në përkujtim të kryengritjes anti-komuniste të vitit 1956, lideri i krahut të djathtë, Kryeminstri i vendit Viktor Orban tha se Hungaria duhet t’i bëjë ballë sovjetizmit europian dhe të mbrojë kufijtë e saj nga emigracioni masiv. I njohur si një prej kritikëvë më të ashpër të Bashkimit Europian dhe një prej kundërshtarëve të parë të valës emigratore në kontinent, Orban, […]

Read more ›