​Daut Haradinaj: Serbia ta pranojë gjenocidin e të kërkojë falje, nëse do paqe në rajon

330

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj, në 21 vjetorin e masakrës së Reçakut, ka kërkuar nga Serbia ta pranojë gjenocidin, e të kërkojë falje, nëse do paqe dhe stabilitet në rajon.

MÖBEL THEMA

Haradinaj ka shkruar se Deklarata e ambasadorëve të SHBA-ve, Britanisë së Madhe, Gjermanisë, Francës dhe Italisë, e rikonfirmon edhe njëherë se masakra e Reçakut ndodhi bashkë me masakrat tjera dhe këtë e bëri Serbia.

“Pas 21 viteve mohimi, është koha e fundit që Aleksandër Vuçiqi e klika e tij trashëgimtare e Slobodan Millosheviqit të reflektojë, ta pranojë gjenocidin e të kërkojë falje nëse do paqe dhe stabilitet në rajon.

Të gjithë duhet të dinë se përderisa Serbia po vazhdon të jetë sateliti rus në Ballkan edhe Evropë, si Kosovë mbetemi fuqishëm të rreshtuar me SHBA-të e shtetet tjera mike dhe gjithmonë të gatshëm të mbështesim dhe përkrahim ruajtjen e paqes, sigurisë, demokracisë dhe stabilitetit në rajon e më gjerë, kurdo që kërkohet nga ne”, tha ai.

Comments