7.000 studimet konfirmojne se shafrani i Indisë mund t`iu ndryshojë jetën. Ja 5 mënyra magjepsëse për ta përdorur atë.

256

Vlerat shëndetësore
Shafrani i Indisë është aq i fuqishëm për shkak të pasurisë së përbërësve të dobishëm që janë të pranishëm brenda saj. Ajo ka antibakteriale, anti-kancerogjene, antioksidante, antifungale, antivirale, dhe anti-inflamatore. Ajo është e pasur me shumë lëndë ushqyese të shëndetshme si hekuri, fibra, magnez, vitaminë C, vitamina E, vitamina K, kalium, proteina, kalcium, baker dhe zink.

Parandalon kancerin
Studimet kanë treguar se shafrani i Indisë mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit të prostatës dhe kundër tumoreve të shkaktuara nga rrezatimi. Gjithashtu mund të parandalojë në të vërtetë rritjen e qelizave tumorale, kancerin e zorrës së trashë dhe kancerin e gjirit.

Trajton depresionin
Përbërësi aktiv në turmerikun – shafranin e Indisë, curcumi është plot me antioksidantë, të cilat janë provuar klinikisht si një anti-depresant efektiv.

Heq artritin
Për shkak të perberesve të shkëlqyera anti-inflamatore, shafrani i Indisë është i rendesishem për trajtimin e artritit reumatoid, osteoartritit dhe dhimbjes së përgjithshme të përbashkët.
Forcon imunitetin. Perdorimi i tij në mënyrë të rregullt, do tju mbroje nga te ftohurat dhe viruset.

Shëron plagë
Shafran i Indisë ka veti të forta antiseptike dhe antivirale, që do të thotë se është efektiv në trajtimin e plagëve, djegieve dhe kushteve të tjera të lëkurës siç është psoriaza.

Mirëmban zemrën të shëndetshme
Shafran i Indisë është i madh për mbajtjen e një zemre të shëndetshme, pasi tret yndyrën dhe kolesterolin që mund të çojë në sëmundje të zemrës.

Ruan peshën ideale
Shafran i Indisë mund t’ju ndihmojë të mbani një peshë ideale pasi prish vrerin(që sekretohet nga tëmthi) i cili është përbërësi kryesor në yndyrën dietetike. Gjithashtu, jep shije dhe aroma unike ushqimeve të bazuara në perime që do t’ju ndihmojnë të ndiheni më të ngopur me ushqimet e duhura

Parandalon sëmundjen e Alzheimerit
Shafran i Indisë ka përbërës të cilat janë esenciale për gjakun e shëndoshë dhe rrjedhjen e oksigjenit në trup. Alzheimers është shkaktuar nga një rritje e proteinave në tru, të cilat mund të ndihmohen duke mbajtur rrjedhën e gjakut në tru në një nivel të shëndetshëm.

Mbron mëlçinë
Shafran i Indisë është plot me enzima që luftojne helmet ne trup. Jepni mëlçisë tuaj një nxitje duke futur shafranin e Indisë për të ndihmuar atë të funksionojë me mirë.

JA SI TA PERDORNI SHAFRANIN:

1) çaj shafran i Indisë

përbërësit:

• 1 filxhan me ujë të nxehtë
• ½ lugë çaji me shafranë të freskët të integruar
• piper i zi
• mjaltë
• Shtrydhja e lime

Udhëzime:
Nxehni ujin derisa të vlojë. Shto shafranin e Indisë dhe le të ziehet për 5 minuta. Hiqeni ujin nga soba dhe kullojeni çajin. Shtoni përbërësit e mbetur. Prisni 10 minuta dhe pastaj sherbeheni.

2) lëngu i shafranit

Përbërësit:

• ½ limon
• 1 lugë çaji me pluhur turmeriku
• kripë deti

MÖBEL THEMA

Udhëzime:
Lëngu i limoni dhe shafrani i Indisë, përzihet me një majë të kripë, hidhet në një gotë dhe pijeni atë. Nëse nuk keni një shtrydhëse frutash, ju mund të përdorni limon të freskët, shtrydheni atë dhe shtoni pluhur dhe kripë shafran i Indisë në të.

3) Veze te skuqura me shafran.
Shtoni pak shafran Indie në vezët tuaja tradicionale në mëngjes.

4) supë me shafranin e Indisë

përbërësit:

• 1 shafran i copëtuar / puhur
• 4 gota perime ose supë kockash organike

Udhëzime:
Ngrohni pak ujë derisa të vlojë. Shto edhe shafranin dhe lereni supën te zieje për 15 minuta, duke i hedhur veggiet, shtoni piper të zi dhe shijoni aromën e re të supës tuaj.

5) Qumësht i Artë
Nese jeni me ngut thjesht mund të përzieni nje gote qumësht të ngrohtë me 1 lugë çaji me pluhur shafran te Indisë.
Nëse keni pak kohë te lire atëherë provoni recetën me poshtë:

Përbërësit :

1 lug caji pluhur shafran i Indisë.

¼ filxhan me ujë.

¼ lug caji me pluhur xhenxhefil.

¼ lug caji vanilje.

karafil.

kanellë.

1 filxhan qumësht kokosi ose bajame.

2 lugë mjaltë të papërpunuar.

Udhëzime:

Vendosini të gjithë përbërësit në një tenxhere dhe ziejini ato për 1 min. Hidhini në një filxhan dhe shijojeni.

Comments