Articles by: Urim

by / on February 19, 2018 at 12:55 pm / in Lajme, Speciale

Djali ‘pushtohet nga djalli’ në avion, ulërin për 8 orë (VIDEO)

Një pasagjer i nervozuar ka postuar një video duke treguar sipas tij “fluturimin e tmerrshëm” të tij me avion, ku një fëmijë qanë dhe bërtet gjatë të gjithë udhëtimit. Fëmija jashtë kontrollit mund të shihet duke u ngjitur në majë të ulëseve dhe duke ulëritur ndërkohë që avioni ende nuk ishte nisur. Djali u kthye në tmerr për udhëtarët pasi […]

Read more ›
by / on February 19, 2018 at 12:52 pm / in Lajme, Top Lajm

Presidenti slloven lobon për Kosovën, “çartet” kryeministrja serbe

Kryeministrja serbe, Ana Brnabiq tha sot se deklaratat e presidentit slloven, Borut Pahor, ishte e papritur dhe e pakëndshme. Ajo ka reaguar pas deklaratës së Pahor se do të përpiqet të ndikojë në pesë shtetet anëtare të BE-së që nuk e kanë njohur Kosovën që ta bëjnë këtë. Me këtë rast, Brnabiq ka vlerësuar se kjo deklaratë e tij nuk […]

Read more ›
by / on February 19, 2018 at 12:48 pm / in Lajme, Speciale

Haradinaj reagon për demarkacionin: Historia do të tregojë se kemi të drejtë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka komentuar marrëveshjen e arritur mes Kosovës e Malit të Zi për demarkacionin, në bazë të së cilës parashihet korrigjim i versionit të mëparshëm. Haradinaj, thotë se seanca e thirrur për të dielën është shtyrë me qëllimin që të ketë konsultim me të gjitha grupet parlamentare dhe me të gjithë deputetët. “Thirrja e seancës për […]

Read more ›
by / on February 19, 2018 at 12:35 pm / in Lajme, Top Lajm

Vrasja e Ivanoviqit, temë e agjendës së bisedimeve në Bruksel

U.d. i drejtorit të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, citohet të ketë thënë sot se delegacioni i Serbisë është i gatshëm që në Bruksel, më 26-28 shkurt me përfaqësuesit e autoriteteve të Kosovës të bisedojë për formimin e Bashkësisë (Asociacionit) të Komunave Serbe (AKS-së) dhe rreth vrasjes së Oliver Ivanoviqit.Sipas tij nuk ka çështje më të […]

Read more ›
by / on February 19, 2018 at 12:09 pm / in Lajme, Speciale

Xhamia e Larme është ndërtuar më vitin 1495

Nga Hamdi Mediu Xhamia e Larme është ndërtuar më vitin 1495 kurse e rindërtuar nga themeli më vitin 1833 nga ana e Abdurrahman Pashës, i biri i Rexhep Pashës, të cilët kanë qenë edhe dashamirë të mëdhenj të artit. Të gjitha këto të dhëna i kuptojmë nga mbishkrimi i ruajtur mbi hyrjen kryesore të xhamisë si dhe nga nishani i […]

Read more ›
by / on February 19, 2018 at 11:54 am / in Lajme, Sport

FOTO/ Negociatat drejt fundit, Barcelona transferon këtë lojtar

Barcelona po bën përpjekjen e fundit për të finalizuar me sukses transferimin e Arthur Melos. Sekretar teknik i Barcelonës, Robert Fernandez ndodhet në Brazil për të zhvilluar bisedimet e fundit me përfaqësues të skuadrës së Gremios që zotëron kartonin e 21-vjeçarit. Vetë mesfushori ka pranuar se dëshiron të transferohet në Spanjë dhe mbetet vetëm marrëveshja me klubin.

Read more ›
by / on February 19, 2018 at 11:47 am / in Lajme, Top Lajm

VIDEO/ Pas aksidentit tragjik, flet mjekja: Nëna është permendur, kërkon fëmijët

Pas aksidentit tragjik në rrugën Shkoder Velipojë, ka folur gjatë ditës së sotme, mjekja e spitalit të Shkodrës, Dhurata Uruçi. Ajo ka deklaruar për mediat, se, ‘nëna është permendur dhe po kërkon fëmijët’. ‘Tre të plagosurit e tjerë janë jashtë rrezikut për jetën’ ka thënë mjekja. Nëna 36-vjeçare nuk është në dijeni të tragjedisë së rëndë që ka ndodhur, ku […]

Read more ›
by / on February 19, 2018 at 11:44 am / in Lajme, Top Lajm

Zaev për ORF: Maqedonia shpreson në zgjidhje me Greqinë deri në korrik

Maqedonia shpreson se deri në Samitin e NATO-s në korrik do të gjendet zgjidhje për kontestin e emrit me Greqinë rreth emrit kushtetues të vendit, deklaroi kryeministri Zoran Zaev në intervistën për radiostacionin austriak ORF, që e transmeton Rojters. “Besoj se do të arrijmë me sukses t’i përfundojmë negociatat deri në Samitin e NATO-s në korrik”, tha Zaev. Kryeministri thekson […]

Read more ›
by / on February 19, 2018 at 11:41 am / in Lajme, Top Lajm

Ambasada amerikane kërkon ndihmë nga qytetarët: Cilin vend duhet të vizitojmë në Kosovë?

Ambasada e Amerikës në Kosovë ka kërkuar ndihmë nga të gjithë qytetarët. Përmes një postimi në Facebook, është kërkuar që të gjithë të komentojnë një vend në të cilin përfaqësuesit dhe zyrtarët e lartë të Ambasadës duhet të shkojnë për vizitë. Madje është theksuar se gjatë 10 viteve të fundit, ambasadorët dhe zyrtarët e tjerë të ambasadës kanë vizituar të […]

Read more ›
by / on February 19, 2018 at 11:21 am / in Lajme, Top Lajm

180 km/h, Presidenti i Republika Srpska dënohet në Kroaci: Paguam gjobën dhe vazhduam me të njëjtën shpejtësi

Presidenti i Republikës Srpska në Bosnjë, Milorad Dodik kqa konfirmuar se javën e kaluar është detyruar të paguaj një dënim komunikacioni, që i është dhënë nga Policia e Kroacisë në rrugët e këtij shteti. Dodik, ka mohuar raportimet se ka kërkuar trajtim special kur është ndalur nga Policia në rrugën drejt qytetit Karlovaq, shkruan Periskopi. E përditshmja e Banja Llukës […]

Read more ›