BE dështon në çeljen e negociatave, Hahn u kërkon falje qytetarëve

282

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian dështuan këtë të martë, për të arritur një konsensus nëse do të hapnin bisedime të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, pas kundërshtimit të ashpër nga Franca.
“Nuk është një moment lavdie për Evropën,” u tha Komisioneri i Zgjerimit Johannes Hahn gazetarëve në Luksemburg, pas takimit të ministrave të punëve evropiane.

Duke kërkuar falje qytetarëve të dy vendeve të Ballkanit, por jo politikanëve, Hahn tha se “shumica dërrmuese” e vendeve anëtare të BE-së e mbështeti rekomandimin e Komisionit Evropian për të filluar bisedimet me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Ai nuk i përmendi vendet që e kundërshtuan vendimin, por ministrja e çështjeve evropiane finlandezja, Tytti Tuppurainen, i cila kryesonte bisedimet sepse vendi i saj mban presidencën e radhës së BE, vuri në dukje se ekzistonte e “një shteti anëtar, veçanërisht kundër”.

“Fatkeqësisht sot këshilli nuk ishte në gjendje të merrte një vendim unanim. Më vjen keq për këtë,” tha ajo.
Presidenti francez Emmanuel Macron ka këmbëngulur që BE-ja me 28 shtete të reformohet para se të lejojë që të anëtarësohen më shumë vende të anëtarësohen. Ai dhe homologët e tij të BE-së do të shqyrtojnë çështjen në një samit dy-ditor në Bruksel duke filluar nga e enjtja.

MÖBEL THEMA

Më parë, udhëheqësit ishin zotuar për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut që një vendim pozitiv për të ardhmen e tyre do të merrej përpara fundit të tetorit.
Zgjerimi i vazhdueshëm i BE-së ndër vite ka ndërlikuar vendimmarrjen në bllokun më të madh të tregtisë në botë. Bisedimet e anëtarësimit me Turqinë, për shembull, janë ngrirë praktikisht.

Me marrjen e postit të tij si president i komisionit në 2014, Jean-Claude Juncker tha që asnjë vend nuk do të anëtarësohej në BE gjatë mandatit të tij, i cili do të përfundojë më 31 tetor.

Shefja e politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini paralajmëroi në maj se Evropa është, për sa i përket zgjerimit, “në një udhëkryq”. “Ne gjithmonë themi se është një proces i bazuar në meritë, kështu që kur merita vlerësohet si pozitive, duhet të pranohet”, theksoi ajo.
Hahn tha se ai shpreson që liderët e BE-së mund të shkatërrojnë bllokimin këtë javë “në mënyrë që të rivendosin besueshmërinë tonë”, si në Ballkanin Perëndimor, por edhe në sytë e botës.

Ministri i punëve evropiane të Italisë, Vincenzo Amendola, tha se hapja e bisedimeve “padyshim nuk do të thotë një zgjerim i menjëhershëm, por i jep mundësinë Evropës të forcojë veten e saj në Evropën juglindore e cila është tradicionalisht pjesë e kontinentit tonë dhe duhet të jetë pjesë e zgjerimit. Ai tha se shpreson që të arrihet konsensusi në samit.

Comments