Kronika e Zezë

by / on October 22, 2017 at 12:47 pm / in Kronika e Zezë, Lajme

Kumanovari shpëton dy fëmijë nga kamioni që lëvizte, tani i rrezikohet jeta nga lëndimet

38-vjeçari nga Kumanova, është në rrezik për jetë, pasi ai dje është përpjekur të ndalojë një kamion në lëvizje, në të cilën gjendeshin dy fëmijë dhjetëvjeçarë. Siç njoftoi policia, ngjarja ka ndodhur dje në orën 15:35 në Karposh të Kumanovës. Dy fëmijët e moshës dhjetëvjeçare kanë hyrë në kamionin ‘TAM’ me targa regjistrimi të Kumanovës, pas së cilës njëri prej […]

Read more ›
by / on October 21, 2017 at 6:04 pm / in Kronika e Zezë, Lajme

Shkatërrohet rrjeti ndërkombëtar i trafikut të emigrantëve

Me bashkëpunimin e forcave policore të Greqisë, Italisë, Shqipërisë dhe Malit të Zi është realizuar me sukses një operacion për shkatërrimin e një rrjeti kriminal që trafikonte emigrantë nëpërmjet Adriatikut drejt Italisë. Në këtë rrjet, rol të rëndësishëm kishin ish-kontrabandistë cigaresh nga Shqipëria, të cilët bashkëpunonin me keqbërës grekë italianë dhe malazezë. Trafikantët shqiptarë gjenin skafe të shpejta për transportin, […]

Read more ›
by / on October 20, 2017 at 10:44 pm / in Kronika e Zezë, Lajme

Qeni shkakton aksident- dy të lënduar në magjistralen Tetovë-Shkup (VIDEO)

Një aksident i rëndë komunikacioni ka ndodhur sonte në magjistralen Tetovë-Shkup, në hyrje të fshatit Grupçin. Aksidenti u shkaktua nga një qen endacak i cili ia preu rrugën fillimisht automjetit të parë i cili në tentim për t’iu shmangur goditjes së qenit është rrokullisur, ndërsa në të kaluar në kahjen tjetër të autostradës qeni është goditur nga një veturë tjetër. […]

Read more ›
by / on October 20, 2017 at 12:40 pm / in Kronika e Zezë, Lajme

Mauensee LU – Crash zwischen drei Autos

Am Donnerstag, 19. Oktober 2017, ca. 17:45 Uhr, fuhr eine Autofahrerin auf der Kantonsstrasse von Sursee Richtung Mauensee. Bildstrecke Im Gebiet Breiten beabsichtigte sie nach links in die Josef-Schriber-Strasse abzubiegen. Die nachfolgende Autofahrerin hatte die gleiche Absicht und hielt ihr Fahrzeug wegen des Gegenverkehrs ebenfalls an. Aus noch ungeklärten Gründen prallte der Lenker des dritten Autos mit der Front gegen […]

Read more ›
by / on October 20, 2017 at 12:35 pm / in Kronika e Zezë, Lajme

MPB: Për rrahjen afër Bit Pazarit, bisedë me 10 persona

Në stacionin policor Bit Pazar është realizuar bisedë me dhjetë persona për incidentin e mbrëmshëm në bul.”Kërste Misirkov” në autobusin e NQP nr.50. Është biseduar me shtatë minorenë dhe tre të rritur, midis të cilëve edhe me shoferin e autobusit, informoi Ministria e Punëve të Brendshme në buletinin e rregullt. Tre të lënduarit në rrahje pas dhënies së ndihmës mjekësore […]

Read more ›
by / on October 19, 2017 at 10:52 am / in Kronika e Zezë, Lajme

Paraburgim edhe për Janevskin- sulmuesi i pestë i Selës (FOTO)

Gjykata i ka shqiptuar 30 ditë paraburgim të akuzuarit të pestë Aleksandar Janevski i njohur si Toshta për tentim për vrasje ndaj deputetit Ziadin Sela, që ndodhi më 27 prill në Kuvend. I akuzuarit para dy ditësh është zbuluar nga MPB, por është hospitalizuar në Klinikën për kardiologji pasi është ankuar për dhimbje në gjoks. Pasi është konstatuar se është […]

Read more ›
by / on October 18, 2017 at 7:38 pm / in Kronika e Zezë, Lajme

Një punëtor ka rënë nga skela dhe ka vdekur

N.I. (59) nga fshati Kondovë, Shkup, gjatë realizimit të punëve ndërtimore në rr. “Kozle”, ka rënë nga skela, e pastaj iu nënshtrua lëndimeve. Siç kumtoi MPB-ja, punëtori i lënduar dje në orën 13:45 është pranuan në Qendrën urgjente në Shkup, ku si pasojë e lëndimeve, më vonë ka vdekur. Po ndërmerren masa për ndriçimin e rastit.

Read more ›
by / on October 18, 2017 at 1:10 pm / in Kronika e Zezë, Lajme

Enver Hasani shpallet fajtor, dënohet me 1 vjet burgim me kusht

Në aferën e përkthimit të librave për nevoja të UP-së, Gjykata Themelore në Prishtinë i ka dënuar ish-kryetarin e Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani me 1 vjet burgim me kusht, si dhe Albert Rakipi e Haki Veliu me nga 6 muaj burgim efektiv. Prokurorja e Prokurorisë Speciale, Drita Hajdari, në seancën e mëhershme, pati thënë se ka disa elemente karakteristike për […]

Read more ›
by / on October 17, 2017 at 12:11 pm / in Kronika e Zezë, Lajme

Vdes një vajzë trevjeçare nga djegiet në një zjarr në Strugë

Një vajzë trevjeçare e Novosellës së Strugës vdiq si pasojë e djegieve të cilat i ka marrë nga zjarri i cili e ka përfshirë shtëpinë e tyre. Siç është theksuar në buletinin e policisë, dje në orën 11 në shtëpinë pronë e G.I. (32) për shkaqe të panjohura deri më tani ka shpërthyer zjarr, ndërsa në shtëpi ka qenë vajza […]

Read more ›
by / on October 16, 2017 at 3:08 pm / in Kronika e Zezë, Lajme

Drogë dhe armë nga Shqipëria në Siçili, shtatë të arrestuar

Një organizatë kriminale, e përbërë nga shtetas italianë dhe shqiptarë, aktive në trafikun ndërkombëtar të drogës dhe armëve, është shkatërruar nga njësitet policore të Katanias. Ka qenë prokuroria e qytetit siçilian, që ka lëshuar 11 urdhër-arreste. Katër shtetas italianë dhe 3 shqiptarë janë vënë në pranga, ndërsa për 4 shqiptarë të tjerë është lëshuar urdhër-arrest ndërkombëtar në rang europian. Gjatë […]

Read more ›