Kuriozitete

by / on April 26, 2017 at 7:28 pm / in Kuriozitete, Lajme

Kur kafshët tentojnë të hanë njerëzit (VIDEO)

Kjo video e tmerrshme është filmuar në një kopsht zoologjik. Luani gjigand, i vërsulet në sulm fëmijës, por në momentin e fundit, godet xhamin i cili është tejet i fortë dhe i mbron vizitorët nga kafshët. Shikoni videon që ka tmerruar njerëzit, pasi këtu janë mbledhur edhe raste të tjera të ngjashme.

Read more ›
by / on April 26, 2017 at 12:56 pm / in Kuriozitete, Lajme

15 pamje që do t’ju mahnisin

Ka vende në botë që janë aq të bukura sa ju lënë më gojë të hapur, shkruan portali arbresh.info. Më poshtë keni disa vende që ia vlen t’i vizitoni së paku një herë në jetë./Arbresh.info Ura mbi akullnajë Dachstein, Austri Aty ku shkretëtira Namib takon oqeanin Atlantik Ishulli i Skye, Skoci Dymbëdhjetë Apostujt, Australi Bagan, Myanmar Victoria Peak, Hong Kong […]

Read more ›
by / on April 25, 2017 at 5:33 pm / in Kuriozitete, Lajme

Prezantuesi goditet nga rrufeja (VIDEO)

Një stuhi e madhe ka goditur qytetin Dalian në Kinë, ditën e hënë. E një gazetar, perderisa ishte duke prezantuar live, është goditur nga rrufeja. Në video shihen shkëndija në ombrellën e tij, ndërsa prezantuesi fatmirësisht është në gjendje të mirë shëndetësore.

Read more ›
by / on April 25, 2017 at 1:58 pm / in Kuriozitete, Lajme

Dubai, banjot 1 milionë dollarëshe nuk janë luks (Foto)

Për të pasurit, një banjo me vlerë 1 milionë dollarë mund të jetë thjesht diçka e nuk llogaritet tek luksi. E kryesisht ata që e kanë këtë luks janë kryesisht sheikët arabë, ku Dubai është vendi për t’i “shfaqur” ato. Vetëm këtë vit janë 22 prona në të cilat vaskat janë realizuar me një gur të shtrenjtë të kristaltë.  

Read more ›
by / on April 24, 2017 at 10:34 pm / in Kuriozitete, Lajme

Doni të jetoni gjatë. Ja çfarë thotë studimi më i ri

Vrapi është një nga aktivitetet më të preferuara dhe më të ushtruara fizike në botë. Ky aktivitet ka një ndikim domethënës në jetëgjatësinë e njeriut. Njerëzit që vrapojnë janë 25-40 përqind më pak të rrezikuar nga vdekshmëria e hershme dhe jetojnë të paktën 3 vjet më shumë se njerëzit që nuk vrapojnë. Një studim i publikuar në revistën Progress in […]

Read more ›
by / on April 24, 2017 at 6:31 pm / in Kuriozitete, Lajme

Pse FBI kishte dosje sekrete për Ajnshtajnin

Më 18 prill u shënua dhe 62-vjetori i vdekjes së fizikanit të shquar Albert Ajnshtajn. Por polemikat për të nuk kanë të sosur. Ai ishte një fizikan i njohur botërisht kur FBI filloi të mbante një dosje sekrete për të në vitin 1932. Ai dhe bashkëshortja e tij Elsa u zhvendosën në SHBA nga Gjermania, dhe Ajnshtajni ishte një zë […]

Read more ›
by / on April 24, 2017 at 10:59 am / in Kuriozitete, Lajme

Tragjike/ ‘Nëse vdes, dua të vdes e bukur”, 20 vjeçarja planifikon funeralin e saj 5 ditë para vdekjes (FOTO)

Ditët e fundit të jetës  ajo i kaloi duke u përgatitur  për funeralin e saj. Racine Pregunta, 20 vjeç  nga Davao, ndërroi jetë me 17 prill, pas një beteje me osteosarkomën, një lloj kanceri të eshtra. E frymëzuar nga filmi ‘Die Beautiful’ ku një trangjinore vdes duke u kurorëzuar  në një konkurs bukurie, film të cilin ajo e kishte parë një […]

Read more ›
by / on April 22, 2017 at 9:44 pm / in Kuriozitete, Lajme

Luani apo tigri, cili është më i ‘fortë’? (Video)

A e keni ditur se zëri i tigrit shpesh herë përdoret në tv dhe filma si zë luani? Befasuese, apo jo? Në videon më poshtë do të mund të kuptoni cili prej tyre është më ‘i fortë’ në zë, kur është i zemëruar.

Read more ›
by / on April 22, 2017 at 5:46 pm / in Kuriozitete, Lajme

Ky ushqim shkakton kancerin, mos e konsumoni kurrë

Gjithmonë dhe më shumë po informohemi mbi produktet që konsumojmë dhe që janë shumë të dëmshme për shëndetin tonë. Nga studimet e bëra në vite, del se sheqeri artificial ushqen në mënyrë alarmante qelizat kancerogjene brenda trupit tuaj. Në vitet 1920, nobelisti, Dr. Otto Ëarburg, kishte lançuar teorinë se qelizat kanceroze ushqehen me sheqer. Ai besonte se kur trupi ushqehej […]

Read more ›
by / on April 22, 2017 at 2:22 pm / in Kuriozitete, Lajme

Ky është ‘Njeriu ujk’ vrasësi më mizor i historisë

I ashtuquajturi nga mediat si “Njeriu ujk”, rezulton të jetë vrasësi më i keq në botë: ka marrë 82 jetë. Ish-oficer i policisë Mikhail Popkov nga Rusia, kur është pyetur në gjykatë se sa gra kishte përdhunuar dhe vrarë, ai thjesht ka ngritur supet, shkruan Mirror. “Unë nuk mund të them saktësisht dhe nuk mbajë një rekord”, tha ai. Por […]

Read more ›