Kuriozitete

by / on December 15, 2017 at 1:22 pm / in Kuriozitete, Lajme

Zbulohet arkivoli i princeshës rreth 800 milionë vjet i vjetër, shkencëtarët shokohen nga ajo çka panë

Zbulimi i Princeshës Tisulsky ishte një surprizë për të adresuarit. Arkivoli ishte i mbushur me një lëng të pastër minerali të kuq. Me një thurje spirale, e cila qëndron lart (rreth 180 gradë C), një grua e hollë, e pazakontë e tërheqëse, që dukej rreth të tridhjetave, me një lëkurë të racës evropiane dhe sy të mëdhenj, të gjerë dhe […]

Read more ›
by / on December 15, 2017 at 11:28 am / in Kuriozitete, Lajme

ITALIANIA 106 VJEÇ FESTON DITËLINDJEN ME TË MOTRËN 112-VJEÇARE

Një festë në familje “mes vajzash”. Fifi, e lindur më 1911, fiku 106 qirinj në tortën e saj, dhe me të ishte dhe e motra Dede, e cila më 23 tetor mbushi plot 112 vjeçe. Bëhet fjalë për motrat Filippa dhe Diega Cammalleri, nga Agrigento e Italisë. Në festën e organizuar në shtëpinë e tyre, siç transmeton Syri shkrimin e […]

Read more ›
by / on December 14, 2017 at 9:09 pm / in Kuriozitete, Lajme

Besytnitë, pse na del gjithmonë përpara numri 7

Shumë herë përmendet numri shtatë nëpër histori – në besime fetare, kultura dhe qytetërime të lashta. Numri shtatë më shpesh është i lidhur me fatin e mirë. Besohet se rëndësia e shtatës nisi në kohët e lashta. Gjatë asaj kohe, përpara shpikjes së teleskopit, vetëm shtatë planete ishin të dukshëm në qiell – dielli, hëna, mërkuri, venusi, marsi, saturni dhe […]

Read more ›
by / on December 14, 2017 at 10:56 am / in Kuriozitete, Lajme

Testojeni trurin tuaj. Kjo foto ka një gabim, e gjeni atë brenda një sekonde?

Testojeni trurin tuaj me këtë fotografi, në të cilën duhet ta gjeni gabimin brenda një sekonde. Shumica prej nesh e përdorim një pjesë të trupit gjatë tërë ditës, kështu që dëshironi që ta provoni logjikën dhe anën kreative të vetes tuaj, mënyra ma e mirë për ta bërë këtë është duke provuar teste të ndryshme. Engimat dhe testet e ndryshme […]

Read more ›
by / on December 11, 2017 at 11:07 pm / in Kuriozitete, Lajme

Zbulohen dy varreza antike në Egjipt, ja kujt periudhe i përkasin

Egjipti ka njoftuar se janë zbuluar dy varreza të vogla antike, në jug të qytetit Luxor. Konsiderohet se ato datojnë prej para 3,500 vitesh dhe me këtë hap është shprehur dëshira që shteti t’i rrisë përpjekjet për gjallërimin e sektorit të turizmit. Varrezat janë gjetur një pjesën perëndimore të lumit Nil, derisa janë zbulimi i fundit në vendin që njihet […]

Read more ›
by / on December 11, 2017 at 7:12 pm / in Kuriozitete, Lajme

Tre filxhanë kafe në ditë shpëtojnë veshkët tuaja!

Tre filxhanë kafe në ditë, ndihmon të jetojnë më gjatë njerëzit me sëmundje kronike të veshkave. Një studim që pasoi më shumë se 2300 pacientë për 12 vjet, gjeti se ata që pinin shumë kafe ulën rrezikun e tyre për vdekje me një të katërtën, shkruan Daily Mail, njofton Klan Kosova. Një ose dy filxhane gjithashtu i shtuan pjesëmarrësit gjasat […]

Read more ›
by / on December 9, 2017 at 10:52 pm / in Kuriozitete, Lajme

Mishi i kuq, ushqim apo helm?

Përgjigjja mund të jetë “të dyja” Varet Konsumi i tepërt i mishit të kuq është lidhur me sëmundje serioze dhe vdekje të parakohshme. Por, a është fjala për çdo lloj mishi të kuq? Dhe fundja, cila është sasia që quhet e tepërt? Mishi i bagëtisë apo mishi i gjahut është një produkt ushqimor që ka rezultuar vendimtar në evoluimin e […]

Read more ›
by / on December 9, 2017 at 12:37 am / in Kuriozitete, Lajme

Pse nuk mund të flemë kur ndërrojmë vend?

Nëse flini në hotel, te miku ose në ndonjë vend të ri, gjasat janë të mëdha që të keni probleme me gjumë. Kur flemë në vend të ri, truri “vendoset” në gjendje “mbijetese” dhe përjashtohet vetëm njëra gjysmë e tij, derisa hemisfera tjetër qëndron e zgjuar dhe në kujdes. Shkencëtarët nga Universiteti Brown, që kanë studiuar këtë fenomen, thonë se […]

Read more ›
by / on December 6, 2017 at 11:21 pm / in Kuriozitete, Lajme

Jo kripa, as sheqeri! Ja helmi i frikshëm që konsumojmë përditë!

Një nga përbërësit më të dëmshëm që konsumojmë rregullisht, pa qenë të vetëdijshëm që e konsumojmë dhe për efektet e tij është sodium glutamate (E621), një shtues i zakonshëm që gjendet thuajse në të gjithë ushqimet e përpunuar. Për më tepër, vështirë se të gjenden restorante që nuk e përdorin këtë përmirësues të shijes. Sodium glutamate E621 është në formën […]

Read more ›
by / on December 4, 2017 at 7:10 pm / in Kuriozitete, Lajme

Ngrënia e djathit ulë rrezikun nga sulmi në zemër

Ngrënia e një porcioni të vogël të djathit për çdo ditë, redukton shansin e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës. Një studim i ri ka gjetur se ky produkt, zvogëlon rrezikun e sulmit në zemër, shkruan Independent, përcjellë Klan Kosova. I publikuar në European Jouranl of Nutrition por u kryer nga hulumtuesit e Soochow Univerisyt në Kinë, studimi thotë se personat […]

Read more ›