Lajme

by / on December 18, 2017 at 10:18 am / in Lajme, Top Lajm

Këtë javë nëntë seanca tek Penalja

Nëntë seanca për lëndë në Prokurorinë Speciale Publike janë caktuar këtë javë në Gjykatën Penale. Për sot dhe për të mërkurën janë caktuar seanca për lëndën “Dhunë në Qendër” në të cilën akuzohen 14 persona për nxitje të dhunës që ka ndodhur gjatë protestave para Komunës Qendër në qershor të vitit 2013. Në seancat paraprake, siç publikoi MIA, faj për […]

Read more ›
by / on December 18, 2017 at 10:15 am / in Lajme, Top Lajm

A do jetë pjesë e Qeverisë edhe PDSH-ja?!

Nga BDI jozyrtarisht thonë se kanë propozime kadrovike, por dilema është nëse njërin nga resorët t’ia lëshojnë PDSH-së Venko Filipçe, neurokirurg dhe këshilltar i Shëndetësisë në Qeveri është propozimi i LSDM-së për ministër të ri të Shëndetësisë. Avokati Aksel Ahmedovski që është nënkryetar i partisë për emancipimin e romëve është propozimi për ministër të ri pa resor i angazhuar për […]

Read more ›
by / on December 18, 2017 at 9:59 am / in Lajme, Top Lajm

Vesel Memedi sot do të përgjigjet për Qeverinë dhe ASH-në

Kreu i RDK-së, Vesel Memedi sot përmes një konference me gazetarët ka paralajmëruar se do të sqarojë pozicionin e tij në Qeveri pas zërave dhe akuzave të ndryshme ndaj tij. Ai i pyetur dje për të shprehur qëndrimin e tij politik lidhur me zhvillimet aktuale dhe votimin e plotësimit të vendeve vakante në Qeveri, ka theksuar se këtë do ta […]

Read more ›
by / on December 18, 2017 at 9:43 am / in Lajme, Top Lajm

Takim i Mogerinit me kryeministrat e Ballkanit Perëndimor

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri sot në Bruksel do të takohet me kryetarët e qeverive të gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor. Siç kumtoi pres shërbimi i përfaqësues së lartë, është paraparë që Mogerini të organizojë darkë pune me kryeministrat e Maqedonisë, Shqipërisë, Kosovës, Bosnjë e Hercegovinës, Malit të Zi dhe Serbisë, ku do të […]

Read more ›
by / on December 18, 2017 at 9:40 am / in Lajme, Top Lajm

Haradinaj: Kryetari i ri i Istogut duhet të jetë figura më unfikuese

Kryeministri, Ramush Haradinaj, ka përgëzuar qytetarët e komunës së Istogut, për siç ka pohuar pjekurinë e treguar gjatë procesit zgjedhor të së dielës. “E vlerësoj punën e të gjithë mekanizmave që janë përkujdesur për organizimin dhe mbarëvajtjen e procesit zgjedhor në Istog dhe i përgëzoj për punën e bërë”. “Kryetari i ri i Istogut duhet tani të jetë figura unifikuese […]

Read more ›
by / on December 18, 2017 at 9:37 am / in Lajme, Top Lajm

Gruevski dhe Janakieski sot në dy gjykime

Në Gjykatën Penale për sot janë caktuar seancat për lëndët “Trajektorja dhe “Dhunë në Qendër”. Për rastin “Trajektorja” akuzohen ish-kryeministri Nikolla Gruevski, ish-zëvendëskryeministri Vladimir Peshevski, ish-ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Mile Janakieski dhe ish-drejtori i Agjencisë për rrugë shtetërore, Lupço Georgievski. Në seancën e parë gjyqësore që u mbajt më datën 6-të të këtij muaji avokatët e të akuzuarve kërkuan […]

Read more ›
by / on December 18, 2017 at 9:33 am / in Kronika e Zezë, Lajme

Në Shkup në fundjavë 43 aksidente, dy persona janë lënduar më rëndë, 29 më lehtë

Dy persona janë lënduar më rëndë në një nga gjithsej 43 aksidente të regjistruara gjatë fundjavës së kaluar në rajonin SPB-së të Shkupit… Në 22 aksidente lëndime të lehta kanë marrë 29 persona, ndërsa në 20 është shkaktuar dëm material. Siç informojnë nga MPB, gjatë fundjavës policia rrugore ka zbuluar dhe sanksionuar një numër të madh të shkeljeve. Nëntëdhjetë e […]

Read more ›
by / on December 18, 2017 at 9:26 am / in Lajme, Top Lajm

Në Gjykatën Penale seancë për rastet “Trajektorja” dhe “Dhunë në Qendër”

Në Gjykatën Penale për sot janë caktuar seancat për lëndët “Trajektorja dhe “Dhunë në Qendër”… Për rastin “Trajektorja” akuzohen ish-kryeministri Nikolla Gruevski, ish-zëvendëskryeministri Vladimir Peshevski, ish-ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Mile Janakieski dhe ish-drejtori i Agjencisë për rrugë shtetërore, Lupço Georgievski. Në seancën e parë gjyqësore që u mbajt më datën 6-të të këtij muaji avokatët e të akuzuarve kërkuan […]

Read more ›
by / on December 18, 2017 at 12:23 am / in Lajme, Speciale

Nëna ime më gënjente, bashkëshortja e babait jo

Pasi ndërroi jetë nëna e djaloshit tetë vjeçar, pasi kaloi pak kohë babai i tij u martua me një grua tjetër që do të bëhej njerka e tij. Babai, një ditë, pasi e sheh të mërzitur djalin e tij, e pyeti: Ore bir, a ka ndonjë ndryshim me nënës së vjetër dhe asaj të resë, duke nënkuptuar njerkën? Djali gjithë […]

Read more ›
by / on December 18, 2017 at 12:19 am / in Bota, Lajme

Shpërthen vullkani Stromboli, spektakli në Eolie (VIDEO)

Pas disa javësh pritje vullkani Stromboli ka shpërthyer. Lëvizjet më të fuqishme filluar në 8 dhjetor kur llava doli nga krateri. Kulmi i aktivitetit vullkanik ka qenë rreth orës 14.30 të 15 dhjetorit. Asnjë problem për banorët e ishullit të Eolie dhe për turistët. Shpërthimi kishte të bënte vetëm me pjesën e kraterit dhe kështu fenomeni u zhduk pak nga […]

Read more ›