Lajme

by / on January 22, 2017 at 5:28 pm / in Bota, Lajme

Izraeli konfirmon ndërtimin e vendbanimeve të reja pas inaugurimit të Trump

Izraeli ka konfirmuar ndërtimin e qindra shtëpive të reja në Jeruzalemin e pushtuar Lindor, pasi presidenti amerikan pro-Izraelit Donald Trump mori detyrën. Kryetari i Komisionit për planifikim dhe ndërtimin e qytetit të Jerusalemit, Meir Turgeman i tha AFP-së: “Tani më në fund mund të ndërtohet.” Kryeministri izraelit thuhet se ka vonuar miratimin duke pasur parasysh kundërshtimin  e Barak Obamas, i […]

Read more ›
by / on January 22, 2017 at 5:26 pm / in Kronika e Zezë, Lajme

Digjet një autobus në Gjakovë

Një autobus është djegur në fshatin Osek Hile të Gjakovës. Zjarri është lokalizuar, ndërsa, sipas viktimës deri te zjarri ka ardhur nga një defekt në elektrik. Nuk raportohet për të lënduar, ndërsa, vlera e dëmit të shkaktuar sipas viktimës është rreth 15.000 euro. Kurse, në fshatin Xërxë të Rahovect, një prson ka raportuar se ka vërejtur një zjarr në brendi […]

Read more ›
by / on January 22, 2017 at 5:24 pm / in Lajme, Speciale

FOTO/ Tërbohet Greqia, në ushtrinë greke bëhet simboli i shqiponjës dykrenare

Një gjest i disa rekrutëve ushtarakë ka shkaktuar reagime të forta në Greqi. Sikurse e shikoni në foton e mëposhtme, janë disa ushtarë të rinj që kanë bërë simbolin e shqiponjës sonë. Kjo foto është botuar në disa prej mediave greke dhe pas “stuhisë” së krijuar, ka reaguar edhe Shtabi i Përgjithshëm i ushtrisë greke. Në një reagim të sotëm, […]

Read more ›
by / on January 22, 2017 at 5:22 pm / in Kronika e Zezë, Lajme

Tragjike në Tiranë, dy kryefamiljarë i japin fund jetës

Dy persona i kanë dhënë fund jetës në kryeqytet një ditë më parë, duke u vetëvarur. Rasti i parë është shënuar në rrugën “Panajot Pano”. Në tarracën e një pallati, është gjetur i vetëvarur A.H., 49 vjeç, bëjnë me dije burime zyrtare nga policia. Ndërsa në një punishte në rrugën “Leonard Frroku”, është gjetur i vetëvarur, M.B, 40 vjeç.

Read more ›
by / on January 22, 2017 at 5:20 pm / in Lajme, Speciale

AAK-ja me konferencë shkencore për “gjenocidin serb në Kosovë”

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, njofton se të hënën e 23 janarit, në orën 14:00 në Hotel Sirius në Prishtinë, do të organizojë konferencë shkencore me titull: Gjenocidi serb në Kosovë. “Konferenca mbahet në solidarizim për z. Ramush Haradinaj, që po mbahet padrejtësisht në Francë, në përkrahje për lirimin e menjëhershëm të tij. Temat në Konferencë do t’i prezantojnë profesorët […]

Read more ›
by / on January 22, 2017 at 5:17 pm / in Lajme, Speciale

Shpresat për familjen shqiptare

Historia e Aurel Kukës, Aida Gjinaj dhe vajzës së tyre të vogël, Amaris, mund të jetë një shembull i integrimit të suksesshëm në Gjermani. Megjithatë, mentorët e refugjatëve kanë frikë për të ardhmen e tyre, por kursi i trajnimit mund të ketë një rol vendimtar në këtë aspekt, shkruan ‘waz.de’, përcjell albinfo.ch. Pasi 24-vjeçari Aurel Kuka filloi kursin si mekanik, […]

Read more ›
by / on January 22, 2017 at 5:10 pm / in Lajme, Speciale

Defekt në aeroplanin Romë-Tiranë, mes pasagjerëve edhe Aleksandër Frangaj e Samir Mane

Aeroplani i linjës Romë-Tiranë i orës 15:45 ka pësuar avari dhe është kthyer sërish pas ku është ulur në Romë pak minuta pasi u ngrit në fluturim. Aeroplani kishte pësuar një defekt teknik, ndërsa në mesin e pasagjerëve ishin edhe drejtori i tv Klan Aleksandër Frangaj dhe biznesmeni Samir Mane, bën me dije gazeta pranë Qeverisë, Tema. Aeroplani u ul […]

Read more ›
by / on January 22, 2017 at 5:08 pm / in Lajme, Top Lajm

Konfirmon Qeveria: Në takimin e Brukselit edhe presidenti Thaçi

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Arban Abrashi, ka konfirmuar për koha.net se në takimet e radhës që do të mbahen në Bruksel, delegacioni i Republikës së Kosovës do të përbëhet nga presidenti Hashim Thaçi dhe kryeministri Isa Mustafa. “Kryeministri Mustafa është në koordinim të vazhdueshëm me presidentin Thaçi për pjesëmarrjen në takimet e radhës në Bruksel”, tha Abrashi. Kujtojmë se […]

Read more ›
by / on January 22, 2017 at 4:21 pm / in Lajme

“Desorosoizimi”, Gruevski i frikësuar nga realiteti

Ekspertët vlerësojnë se “lufta” e shpallur nga ana e VMRO DPMNE-së kundër OJQ-ve që financohen nga Sorosi nënkupton ikje e zyrtarëve të kësaj partie nga gjendja faktike në Maqedoni. Drejtoresha e Institutit maqedonas për media, Biljana Petkovska thekson se deklaratat se në Maqedoni funksionojnë media që financohen nga “Sorosi” është tendencë për të defokusuar opinionin nga detyra që i pret […]

Read more ›
by / on January 22, 2017 at 4:19 pm / in Lajme, Speciale

Mbahet akademi përkujtimore “Flaka e Janarit” në Suedi

Në Halmstad të Suedisë u mbajte akademia përkujtimore “Flaka e Janarit” organizuar nga LSHSH” Iliria” dhe aktivisti, mësuesi i parë i shkollës shqipe Nuhi Mazreku. Edhe pse kanë kaluar 35 vjet, ajo ditë tragjike Undergrupenbah mbetet përgjithnjë e freskët dhe do të kujtohet gjithmonë nga shokët e dhe idealistet që ishin te lidhur ne fomra te ndryshme organizative me këta […]

Read more ›