Speciale

by / on February 24, 2017 at 9:54 am / in Lajme, Speciale

Eurosat: Në Maqedoni 99,6% e nxënësve të shkollave të mesme mësojnë dy gjuhë të huaja

Nxënësit e shkollave të mesme nga Maqedonia, Luksemburgu dhe Lihtenshtajni në përqindje më të madhe në evropë mësojnë të paktën dy gjuhë të huaja gjatë shkollimit të tyre, njofton MIA. Këtë e treguan të dhënat që sot i publikoi zyra evropiane për statistikë (Eurosat), sipas së cilës 100% e nxënësve në vitin e parë dhe të dytë në shkollat e […]

Read more ›
by / on February 24, 2017 at 9:42 am / in Lajme, Speciale

Çdo të dhjetën ditë tentim për vetëvrasje në Gostivar

Gjatë vitin 2016 në rajonin e gjerë të Gostivarit u regjistruan 33 raste të tentimit për vetëvrasje, ndërkohë që pati edhe dy raste të vetëvrasjeve. Adnan Xhabiri, shef i repartit të Njësisë Urgjente pranë Spitalit të Gostivari, vë në dukje që në shumicën e rasteve, tentimet për vetëflijim kanë ardhur nga gjeneratat e moshës së re. Gati çdo të dhjetën […]

Read more ›
by / on February 24, 2017 at 9:39 am / in Lajme, Speciale

Pse amerikanëve iu interesonte shkollimi shqip në jugun e Shqiperisë dhe grekët nuk i lejonin ato?

Shkruan: Fahri XHARRA Për të mos u zgjatur, mjafton një statistikë tmerruese nxjerrë nga “Historia e shqiptarëve”, e francezit Serge Metais, botuar në vitin 2006, Paris. Tabloja e shkollimit është e pabesueshme. Më 1887, në Shqipëri kishte tre mijë shkolla. Prej të cilave një mijë e dyqind shkolla publike turke, po aq shkolla private greke, treqind shkolla bullgare, serbe dhe […]

Read more ›
by / on February 24, 2017 at 9:23 am / in Lajme, Speciale

Poezi nga Agetina Ruqi

  Poezi nga Agetina Ruqi   Më duaj sonte Merrmë i dashur në krahët e tu Shpërndamë oazeve të shpirtit tënd Gulmon në heshtje po ashtu Kjo zemra ime sa shumë më dhemb. Më duaj sonte edhe më shumë Të t’ vij si mjelmë në vallëzim Një prekje ndjenjash, ti dhe unë Bashkë përhumbur fluturim Ndaj, mos u ndal, më […]

Read more ›
by / on February 24, 2017 at 9:20 am / in Lajme, Speciale

Mediat serbe komentojnë fotografinë e Veselit me Trumpin

Nuk ka dhënë shumë detaje mbi kohën dhe përmbajtjen e takimit, por fotoja që kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka postuar në “Facebook” e ku shfaqet në krah të presidentit amerikan Donald Trump, ka mjaftuar për të alarmuar mediet serbe. Për to, imazhi është një tjetër konfirmim i mbështetjes së administratës së re amerikane ndaj Kosovës, pas deklaratave […]

Read more ›
by / on February 24, 2017 at 9:14 am / in Lajme, Speciale

Kadare shpërthen kundër Fatos Lubonjës: Shpifës ordiner

“Të shkojnë të kërkojnë në mijëra arkiva dhe nuk do të gjejnë një radhë timen kundër një shkrimtari tjetër”. Numërohen disa libra tanimë me dokumente arkivore që dëshmojnë “gatishmërinë” e sistemit komunist për ta “kapur mat” Ismail Kadarenë, por edhe të kolegëve të tij shkrimtarë për t’i vënë në dukje “shkeljet”. Ka pasur edhe nga ata që kanë hedhur hije […]

Read more ›
by / on February 23, 2017 at 11:46 pm / in Lajme, Speciale

Tentoi të hidhej nga vinçi, ja historia e të përndjekurit Xhemal Zhuri

Një 60 vjeçar u ngjit sot tek vinçi afër Katedrales Ortodokse dhe kërcënoi se do të hidhet. Shtetasi rreth 60 vjeç i identifikuar si Xhelal Zhuri, mund të jetë një ish i persekutuar dhe mosmarrja e shpërblimit nga shteti ka bërë që 60 vjeçari të kryejë këtë veprim. Sipas policisë Zhuri ka marrë deri më tani 5 këste dhe se […]

Read more ›
by / on February 23, 2017 at 10:45 pm / in Lajme, Speciale

Mësuesja mallkon dhe kërcënon nxënësit në shkollën e Surrelit

“Fiks Fare” denoncoi këtë të enjte një skandal të ndodhur në një shkollë 9-vjeçare të Tiranës. Kamerat e “Fiksit” kanë filmuar një mësuese të ciklit të ulët, e cila me një fjalor fyes dhe kërcënues tremb nxënësit e klasës së dytë. Skandali ka ndodhur pikërisht në shkollën 9-vjeçare “Ymer Lala” në Surrel të Tiranës, nga ku prindërit kanë denoncuar rastin […]

Read more ›
by / on February 23, 2017 at 10:42 pm / in Lajme, Speciale

VMRO­-DPMNE: Parimin “fituesi me fituesin” e kërkuan partitë shqiptare

Pas takimit me diplomatët britanik, VMRO­-DPMNE ka lëshuar një kumtesë ku informon për temën e bisedimeve dhe qëndrimin partiak mbi negociatat për formimin e Qeverisë. “Për shkak se jemi vend multietnik ka një rregull që në të kaluarën partitë shqiptare kanë kërkuar të jetë edhe ligj, jo vetëm parim. VMRO-­DPMNE­ja atëherë deklaroi se është më mirë që të mbetet në […]

Read more ›
by / on February 23, 2017 at 10:39 pm / in Lajme, Speciale

Mediat belge: Si po i shpëton Mark Frroku drejtësisë

Dy ditë më parë, përpara drejtësisë shqiptare është lexuar pretenca ndaj Kristjan Marinajt, i cili dyshohet se ka bashkëpunuar me Marrk Frrokun për një vrasje të bërë në vitin 1999 në Bruksel. Për këtë proces gjyqësor kanë shkruar edhe mediat belge. Ata shkruajnë se Prokuroria e  Përgjithshme e Shqipërisë, ka kërkuar 16 vite burg të martën për Kristjan Marinaj. Personi […]

Read more ›