Speciale

by / on March 26, 2017 at 11:12 pm / in Lajme, Speciale

Rama kujton Idriz Seferin

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në rubrikën e tij të zakonshme “Amarcord” ka kujtuar heroin Idriz Seferi. “Lavdi Idriz Seferit, heroit të Kosovës dhe gjithë shqiptarëve në muajin e 90 vjetorit të ndarjes së tij nga jeta”, ka thënë Rama.

Read more ›
by / on March 26, 2017 at 10:56 pm / in Lajme, Speciale

Ja kush është kandidati i BESËS për kryetar të Parlamentit

Sekretari i përgjithshëm i Lëvizjes BESA ,Afrim Gashi është një nga kandidatët e mundshëm për kryetar të Parlamentit të Maqedonisë, pasi që kjo parti ka vendosur që të ketë kandidat të saj për këtë post, mëson INA. Përveç tij deri tani vetëm BDI ka nxjerrë kandidatin e saj, që është Talat Xhaferi. Ndër opsionet si kompromis përmendet edhe emri i […]

Read more ›
by / on March 26, 2017 at 9:48 pm / in Lajme, Speciale

Viti 1997: Koha “kur ra Shqipëria”!

Sonte në RTV Dukagjini është transmetuar pjesa e parë e dokumentarit “Kur ra Shqipëria”. Dokumentari trajton trazirat e vitit 1997 në Shqipërinë dhe lidhjen e tyre me Kosovën. Në dokumentar transmetohen edhe pamje të rralla të bosëve të skemave piramidale, ndërsa analizohen rrethanat që çuan tek kaosi që paralizoi shtetin. Se çfarë thonë zyrtarët dhe pushtetarët e asaj kohe, se […]

Read more ›
by / on March 26, 2017 at 9:44 pm / in Lajme, Speciale

Ky ishte mesazhi i Nekibe Kelmendit në një vjetorin e vrasjes së dy djemve të saj dhe bashkëshortit

Ish-deputetja e Kuvendit të Kosovës, Nekibe Kelmendi, tashmë e ndjerë, menjëherë pas luftës, në vitin 2000 pati dhënë një porosi me rastin e një vjetori të vrasjes së dy djemve të saj dhe bashkëshortit nga forcat serbe me 26 mars të vitit 1999. Porosia e saj atëherë ishte që të bashkohen të gjithë së bashku në mënyrë që të sendërtohet […]

Read more ›
by / on March 26, 2017 at 9:41 pm / in Lajme, Speciale

Hoti i reagon Vuçiqit: Kishim marrëveshje për Listën Srpska dhe për RYCO-n

Zëvendësministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit i Kosovës, Rexhep Hoti, ka reaguar ndaj kryeministrit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pasi ky i fundit, në një intervistë për të përditshmen austriake “Der Standard”, bëri të ditur se Lista Srpska do të kthehet në institucionet e Kosovës, dhe tha se Kosova është pajtuar që Sekretari i RYCO të jetë serb. Hoti ka thënë […]

Read more ›
by / on March 26, 2017 at 9:25 pm / in Lajme, Speciale

Ivanovi nuk i jep mandatin Zoran Zaev, për çfarë vendos Kuvendi?

“Pas konstituimit të Kuvendit, nëse presidenti i shtetit Gjorgje Ivanov nuk ia ndan mandatin kreut të LSDM-së Zoran Zaev, atëherë më nuk duhet që të pritet, por vet Kuvendi përmes shumicës mund të formojë Qeverinë” thotë ish kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Trendafil Ivanovski. Sipas tij me këtë akt nuk shkelet Kushtetuta dhe se Gjykata Kushtetuese nuk ka kompetenca që ta […]

Read more ›
by / on March 26, 2017 at 9:14 pm / in Lajme, Speciale

Mbi 50 mijë shqiptarë të Maqedonisë pa shtetësi

Mijëra shqiptarë vazhdojnë të jenë pa nënshtetësinë e Maqedonisë dhe ky problem vazhdon të heshtet, edhe para diplomatëve të lartë të BE-së, me pretendimet se është harmonizuar ligji për shtetësi sipas standardeve evropiane. Mbi 50 mijë shqiptarë vazhdojnë të jenë pa shtetësi dhe kryesisht pa te kanë ngelur të gjithë ata që janë lindur në Maqedoni dhe jetojnë me dekada […]

Read more ›
by / on March 26, 2017 at 9:12 pm / in Lajme, Speciale

Zgjedhja e kryeparlamentarit: Ja qëndrimi i Zaevit për Xhaferin e BDI-së

Për Talat Xhaferin, kandidatin e BDI-së për kryetar Parlamenti, lideri socialdemokrat Zoran Zaev ka thënë se është njëri nga kandidatët më serioz që posedon më shumë përvojë. “Për mua me rëndësi është gjithë partnerët potencial të besojmë në përzgjedhjen që do bëjmë. E nevojshme është që kryetari i Parlamentit të jetë njeri me kapacitet që ka përvojë dhe të ketë […]

Read more ›
by / on March 26, 2017 at 9:02 pm / in Lajme, Speciale

Komandant Hoxha ka një lajm nga Tanusha (FOTO)

Xhezair Shaqiri – komandant Hoxha i UÇK-së i arratisur në Tanushë sjellë një lajm të mirë nga Tanusha, ku atje po bje borë. Komentuesit kanë thënë se kjo borë po e përcjellë dimrin dhe të ftohtin, por ndoshta i bën dëm të mbjellurave.

Read more ›
by / on March 26, 2017 at 9:00 pm / in Lajme, Speciale

Lekaj merr një dhuratë të veçantë për kontributin e tij për Gjakovën (Foto)

Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj ka bërë të ditur se mori një Mirënjohje (punim dore) të dhuruar nga veprimtari, Qamil Shehu-Nivokazi, e që sipas tij u dha në shenjë respekti për punën e bërë  ndër vite në qytetin e Gjakovës, si kryetar komune, dhe tani si deputet, transmeton Indeksonline. Ky është postimi i […]

Read more ›