Teknologji

by / on June 23, 2017 at 8:47 am / in Lajme, Teknologji

Rusia prezanton celularin e ri inteligjent

Prodhuesi i njohur rus i smartfonëve, Yota Devices, ka lëshuar në treg zyrtarisht pasardhësin e smartfonit të saj YotaPhone 2. Smartfoni i ri, YotaPhone 3, është prezantuar në një konferencë në Kinën Veriore, por nuk janë zbuluar shumë detaje në lidhje me të. Është zbuluar se YotaPhone 3 ka dy ekrane – ekrani i parë është shumëngjyrësh ndërsa i dyti […]

Read more ›
by / on June 22, 2017 at 9:04 pm / in Lajme, Teknologji

Audi konfirmon prodhimin e E-Tron Sportback (FOTO)

Audi ka planifikuar që ta prodhojë modelin E-Tron SUV elektrik në vitin e ardhshëm, në një fabrikë të saj në Bruksel, Belgjikë. Ky model do të dalë në shitje në vitin 2019, ndërsa është prezantuar para një muaji në panairin e veturave në Shanghai. Audi E-Tron elektrik do të jenë dy modele, njëri që prodhon 430 kuaj fuqi e tjetri […]

Read more ›
by / on June 22, 2017 at 11:49 am / in Lajme, Teknologji

Brenda një dekade, do mund t’i biem botës përreth për vetëm 2 orë

Boeing ka premtuar të bëjë aeroplanët hipersonik për pasagjerët, një realitet – dhe thotë se dicka e tillë mund të ndodhë brënda një dekade. Avionët hipersonikë , fluturojnë deri në 3.800 km për orë dhe mund të lejojnë pasagjerët të ulin në mënyrë dramatike kohën e udhëtimit. “Unë mendoj se në dekadën e ardhshme ju do t’i shihni ato të […]

Read more ›
by / on June 19, 2017 at 6:43 pm / in Lajme, Teknologji

Nëse para 7 vitesh do të kishit investuar 100$ në Bitcoin, sot do kishit arritur fitimet 83 milion $

Bitcoin është një lloj i parasë dixhitale (monedhë kripto) popullariteti i të cilit në të gjithë botën rritet nga viti në vit. Çfarë e bën atë të ndryshëm nga paratë konvencionale është që asnjë institucion nuk e kontrollon rrjetin e Bitcoin, që do të thotë se banka nuk mund të kontrollojë paratë tuaja. Në prill të vitit 2010, çmimi i […]

Read more ›
by / on June 18, 2017 at 2:52 pm / in Lajme, Teknologji

Njihuni me sekretet e Facebookut

Facebook është një nga rrjetet sociale më të përhapura në botë dhe në vendin tonë mban vendin e parë përsa i përket përdoruesve. Ai është bërë si një CV për njerëzit, aty ju mund të krijoni faqe dhe grupe, të bëni biznes etj. Ju gjithashtu mund të transmetoni direkt në Facebook, nëpërmjet opsionit video live. Por mund të keni edhe […]

Read more ›
by / on June 17, 2017 at 10:40 pm / in Lajme, Teknologji

Këto janë limuzinat më interesante që keni parë ndonjëherë (FOTO)

Këto limuzina të ‘çmendura’ e të çuditshme premtojnë që të bëjnë njerëzit të ndjehen si mbretër apo mbretëresha në rrugë, fal gjatësisë së tyre dhe hapësirës së madhe, transmeton Koha.net. Qëllimi i ndërtimit të disa prej tyre ishin Presidentët e Sulltanët me shumë para, ndërsa disa të tjera janë disa makina të copëtuara e të bëra bashkë. Brenda kanë televizorë, […]

Read more ›
by / on June 15, 2017 at 5:39 pm / in Lajme, Teknologji

Shitet vetura legjendare Koenigsegg Regera për 1,9 milionë dollarë (VIDEO)

Blerësit e modelit Koenigsegg Regera nuk janë fansa të zakonshëm të automobilave super-sportiv – ata janë në numër të vogël në mesin e klientëve të pasur të cilët dëshirojnë gjërat ekskluzive dhe ekzotiken, përcjellë arbresh. Ata këtë edhe e kanë fituar pasi që prodhuesi i vogël i modeleve sportive Koenigsegg ka kufizuar prodhimin në vetëm 80 njësi dhe deri më […]

Read more ›
by / on June 13, 2017 at 7:13 pm / in Lajme, Teknologji

Lansohet fotografia e iPhone 8

Të gjithë janë në pritje se si do të duket iPhone 8, ndërsa fotografitë e rrjedha së fundi në internet duket se përfundimisht tregojnë se si do të mund të duket tetëshi. Në fotografitë e lansuara në publik shihen maskat për iPhone 7, iPhone 7s dhe iPhone 8. Kur është në pyetje maska për iPhone 8 shihet se ekrani është […]

Read more ›
by / on June 13, 2017 at 10:07 am / in Lajme, Teknologji

Ferrari i rrallë, në kërkim të pronarit të ri që e vë në lëvizje! (FOTO)

Në Kaliforni të Shteteve të Bashkuara, është vënë në shitje një Ferrari i rrallë që ka kaluar vetëm 4,400 kilometra. Duke pasur parasysh që këto vetura janë për t’i vozitur dhe jo që të mbahen për ekspozim, pronari ri duhet ta vë në qarkullim në mënyrë që të mos dëmtohet. Madje, me 6.0-litra V12 që prodhon 670 kuajfuqi, vozitja e […]

Read more ›
by / on June 9, 2017 at 1:26 pm / in Lajme, Teknologji

Shitën të dhënat, arrestohen 20 punonjësit e ‘Apple’ në Kinë

Njëzet punonjës të ”Apple”, u arrestuan nga autoritetet kineze në kuadër të një hetimi për trafik të të dhënave të klientëve të gjigantit informatik amerikan, theksoi sot policia. “Të dyshuarit janë akuzuar për prekje të jetës private dhe trafik të të dhënave personale”, theksoi në një komunikatë policia lokale e provincës së Zhejiang. “Ata dyshohen për përdorim të sistemit informatik […]

Read more ›