Teknologji

by / on August 16, 2017 at 10:33 am / in Lajme, Teknologji

Ja cila është ‘hileja’, që të mos harxhoni shumë internet në celularin tuaj

Ka shume aresye pse interneti në celularin tuaj konsumohet shpejt? Fotot me rezolucion të lartë dhe videot që shihni harxhojnë shumë MB internet në pak minuta, transmeton arbresh.info. Çfarë mund të bëni për këtë? Së pari, mund të ndaloni mundësinë që videot të luhen automatikisht në celularin tuaj. Për këtë ndiqni këto hapa. Tek More (tre vijat horizontale në skajin […]

Read more ›
by / on August 14, 2017 at 12:17 am / in Lajme, Teknologji

Kurrë mos e mbushni telefonin në këto orë, rrezikshmëria është e lartë

Kurrë nuk duhet ta lëmë telefonin në karikim gjatë natës. Ky proces sipas studimeve ë të fundit është i dëmshëm për telefonin tonë. Kur bateria karikohet plotësisht, ajo vazhdon kështu të marrë energji duke sjellë shkatërrimin e saj.

Read more ›
by / on August 13, 2017 at 6:40 pm / in Lajme, Teknologji

Honda është duke i testuar dy modele të reja (VIDEO)

Në Nurburgring të Gjermanisë, janë parë duke u testuar dy makina Honda, nga linja e prodhimit Acura. Sipas të gjitha gjasave, njëra është Type R që lansohet vitin që vjen e që do të rivalizojë modelet Aston Martin Vulcan dhe Ferrari FXX K. Modeli tjetër mendohet se është nga i njëjti model, ndërsa ka nga 600 deri në 800 kuajfuqi. […]

Read more ›
by / on August 12, 2017 at 11:27 am / in Lajme, Teknologji

Vetura “kameleon”, i ndryshohen ngjyrat përmes telekomandës-Video

E blen njëherë dhe më pas shpenzon para ose me sakte nuk ke nevoje me ta lyesh me ngjyre .Njerëzit do të kuptojnë se nuk ke vetëm një veturë, të paktën për mënyrën se si përmes telekomandës i ndryshohen ngjyrat transmeton Faktiditor.ch.Kjo lloj veture e ngjajshme me një kameleon përmes një sistemi të sofistikuar arrin që të shndërrohet në një […]

Read more ›
by / on August 10, 2017 at 7:04 pm / in Lajme, Teknologji

Fund antibiotikëve, vjen “ilaçi” i të gjitha sëmundjeve; urina e lopës

Në Indi, lopa është e shenjtë dhe vendi i dytë më i madh aziatik është tejet i mbushur me këtë lloj kafshe, e cila nuk konsumohet për mish nga banorët vendas hindu. Është normale në këtë vend, që drejtuesit e mjeteve të presin edhe me orë në trafik, pasi një lopë është duke fjetur në asfalt dhe jo vetëm. Banorët […]

Read more ›
by / on August 9, 2017 at 10:17 am / in Lajme, Teknologji

Facebook vjen me një ndryshim,që mund të mos u pëlqejë aspak

Historitë e Facebook,tanin do jene edhe ne desktop. Këtu, Historitë nuk do të jenë në krye të faqes, por do të shkojnë në anën e djathtë. Një pikëpyetje e vogël qëndron në hapësirën e Historive, e cila shpjegon qëllimin e veçorisë, kur e vendosni kursorin mbi të. Shpjegimi thotë se Historitë konsistojnë me fotografi dhe video, të cilat janë të […]

Read more ›
by / on August 8, 2017 at 12:51 pm / in Lajme, Teknologji

Kujt ia shikojnë më së shumti videot në Instagram?

Selena Gomez ende është personi më i ndjekur në Instagram, por çka po ndodh me videot “Instagram Stories”? Të mërkurën platforma sociale ka publikuar të dhëna të reja lidhur me “Instagram Stories”, me qëllim të festimit të njëvjetorit të publikimit të kësaj veçorie. Këto video kanë një audiencë prej 700 milionë përdoruesve në tërë botën, me 250 milionë përdorues çdo […]

Read more ›
by / on August 5, 2017 at 9:28 am / in Lajme, Teknologji

Mjeku italian ka tronditur botën. Kanceri është një infeksion kërpudhor që shërohet me sodë buke

Dr. Tulio Simonchini ka tronditur botën e mjekësisë me deklaratën e tij mbi kancerin. Sipas tij, kanceri nuk është gjë tjetër veçse një infeksion kërpudhor që mund të eliminohet me sodë buke. Dr Simonchini e përdori këtë metodë për të kuruar mijëra pacientë që vuanin nga lloje të ndryshme të kancerit dhe pretendon se është 100% efektive. Terapia nuk është […]

Read more ›
by / on August 3, 2017 at 7:08 pm / in Lajme, Teknologji

Interneti/ Shqiptarët shpenzojnë në 3 muaj 9.6 mln GB

Interneti/ Shqiptarët shpenzojnë në 3 muaj 9.6 mln GB Përdorimi i internetit po njeh rritje të konsiderueshme në Shqipëri. Sipas Autoritetit të Komunikimeve Elektronike dhe Postar në tremujorin e parë të 2017-tës, sasia e trafikut të internetit në rrjetet celulare gjatë tremujorit të parë ishte rreth 9.6 milionë GB. Ndryshimi tre mujor është plus 4.5%, kurse duke e krahasuar me […]

Read more ›
by / on August 2, 2017 at 11:45 pm / in Lajme, Teknologji

Apple përsëri shpërthen me rezultate. Sukses i madh i iPhone, iPad dhe iPod

Apple raportoi rritje të përmirësuar të shitjeve në tremujorin e tretë të saj fiskal që mbaroi në qershor, me të ardhura më të larta se 7 për qind të cilat arritën në 45.41 miliardë dollarë. Rritja në të ardhurat e iPhone u përshpejtuan për 3 për qind për të sjellë 24.85 miliardë dollarë, krahasuar me vetëm 1 për qind rritje […]

Read more ›