Top Lajm

by / on December 18, 2017 at 10:18 am / in Lajme, Top Lajm

Këtë javë nëntë seanca tek Penalja

Nëntë seanca për lëndë në Prokurorinë Speciale Publike janë caktuar këtë javë në Gjykatën Penale. Për sot dhe për të mërkurën janë caktuar seanca për lëndën “Dhunë në Qendër” në të cilën akuzohen 14 persona për nxitje të dhunës që ka ndodhur gjatë protestave para Komunës Qendër në qershor të vitit 2013. Në seancat paraprake, siç publikoi MIA, faj për […]

Read more ›
by / on December 18, 2017 at 10:15 am / in Lajme, Top Lajm

A do jetë pjesë e Qeverisë edhe PDSH-ja?!

Nga BDI jozyrtarisht thonë se kanë propozime kadrovike, por dilema është nëse njërin nga resorët t’ia lëshojnë PDSH-së Venko Filipçe, neurokirurg dhe këshilltar i Shëndetësisë në Qeveri është propozimi i LSDM-së për ministër të ri të Shëndetësisë. Avokati Aksel Ahmedovski që është nënkryetar i partisë për emancipimin e romëve është propozimi për ministër të ri pa resor i angazhuar për […]

Read more ›
by / on December 18, 2017 at 9:59 am / in Lajme, Top Lajm

Vesel Memedi sot do të përgjigjet për Qeverinë dhe ASH-në

Kreu i RDK-së, Vesel Memedi sot përmes një konference me gazetarët ka paralajmëruar se do të sqarojë pozicionin e tij në Qeveri pas zërave dhe akuzave të ndryshme ndaj tij. Ai i pyetur dje për të shprehur qëndrimin e tij politik lidhur me zhvillimet aktuale dhe votimin e plotësimit të vendeve vakante në Qeveri, ka theksuar se këtë do ta […]

Read more ›
by / on December 18, 2017 at 9:43 am / in Lajme, Top Lajm

Takim i Mogerinit me kryeministrat e Ballkanit Perëndimor

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri sot në Bruksel do të takohet me kryetarët e qeverive të gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor. Siç kumtoi pres shërbimi i përfaqësues së lartë, është paraparë që Mogerini të organizojë darkë pune me kryeministrat e Maqedonisë, Shqipërisë, Kosovës, Bosnjë e Hercegovinës, Malit të Zi dhe Serbisë, ku do të […]

Read more ›
by / on December 18, 2017 at 9:40 am / in Lajme, Top Lajm

Haradinaj: Kryetari i ri i Istogut duhet të jetë figura më unfikuese

Kryeministri, Ramush Haradinaj, ka përgëzuar qytetarët e komunës së Istogut, për siç ka pohuar pjekurinë e treguar gjatë procesit zgjedhor të së dielës. “E vlerësoj punën e të gjithë mekanizmave që janë përkujdesur për organizimin dhe mbarëvajtjen e procesit zgjedhor në Istog dhe i përgëzoj për punën e bërë”. “Kryetari i ri i Istogut duhet tani të jetë figura unifikuese […]

Read more ›
by / on December 18, 2017 at 9:37 am / in Lajme, Top Lajm

Gruevski dhe Janakieski sot në dy gjykime

Në Gjykatën Penale për sot janë caktuar seancat për lëndët “Trajektorja dhe “Dhunë në Qendër”. Për rastin “Trajektorja” akuzohen ish-kryeministri Nikolla Gruevski, ish-zëvendëskryeministri Vladimir Peshevski, ish-ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Mile Janakieski dhe ish-drejtori i Agjencisë për rrugë shtetërore, Lupço Georgievski. Në seancën e parë gjyqësore që u mbajt më datën 6-të të këtij muaji avokatët e të akuzuarve kërkuan […]

Read more ›
by / on December 18, 2017 at 9:26 am / in Lajme, Top Lajm

Në Gjykatën Penale seancë për rastet “Trajektorja” dhe “Dhunë në Qendër”

Në Gjykatën Penale për sot janë caktuar seancat për lëndët “Trajektorja dhe “Dhunë në Qendër”… Për rastin “Trajektorja” akuzohen ish-kryeministri Nikolla Gruevski, ish-zëvendëskryeministri Vladimir Peshevski, ish-ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Mile Janakieski dhe ish-drejtori i Agjencisë për rrugë shtetërore, Lupço Georgievski. Në seancën e parë gjyqësore që u mbajt më datën 6-të të këtij muaji avokatët e të akuzuarve kërkuan […]

Read more ›
by / on December 18, 2017 at 12:16 am / in Lajme, Top Lajm

Zvicër: Plaku 80 vjeçar pranon Islamin sepse një i ri Shqipëtar e mbykqyrte atë

Një ngjarje madhështore ka ndodhur këto ditë në Zvicër ku një plak Françez (afro 80 vite) deklaroi shehadetin për shkak se një i ri shqiptarë kujdesej për te, ja ngjarjeja e plotë të cilin na e tregon një vëlla nga Zvicra: Si e pranoj plaku francez Islamin? Para praktikimit të Islamit, një vëlla kishte pasur një fqinj plak i cili […]

Read more ›
by / on December 17, 2017 at 11:23 pm / in Lajme, Top Lajm

Zaev i ofron ASH-së postin e zv.ministrit në shëndetësi

Ndonëse u bë një kohë e gjatë që kabineti qeveritar vazhdon të mbetet me vende vakante dhe pa disa ministra e zv.ministra, jozyrtarisht Agjencia e lajmeve Zhurnal mëson se pasiqë dikasterin e shëndetësisë pritet ta merr LSDM, në duar të Aleancës për Shqiptarët pritet të shkojë posti i zv.ministrit të shëndetësisë. Kjo kombinatorikë ndoshta si plotësim të ‘apetiteve’ të ASH-së […]

Read more ›
by / on December 17, 2017 at 10:45 pm / in Lajme, Top Lajm

Patenta e cila shkatëron mjegullën për 15 minuta për 18 vite qëndron në sirtar, qytetet po mbyten nga smogu!

Shpikja e tyre është e thjeshtë dhe jo aq e shtrenjtë, punon në parimin e spërkatjes dhe shpërndarjes së dioksidit të karbonit të lëngët e që më pas ndryshon gjendjen fizike të mjegullës. Patent i tre inovatorëve nga Maqedonia, Dr. Stefana Stefanova, Ph.D. Vlada Spiridonov dhe Capa Čapovskog, patentë e cila për 10 deri në 15 minuta mund të largojë […]

Read more ›