Top Lajm

by / on March 26, 2017 at 8:57 pm / in Lajme, Top Lajm

Maktel: Dikush të hënën do që të inskenojë incident dhe konflikt në Maqedoni?!

Portali “Maktel”, shkruan se qarqe të pushtetit aktual, duan që të inskenojnë konflikt përmes një incidenti. Lajmi i këtij portali ka bërë bujë dhe se është lansuar në formë spekulimi, transmeton INA. Aty përmendet edhe emri i liderit të VMRO-DPMNE-së dhe ish-shefit të shërbimit sekret. Organet e sigurisë deri tani nuk kanë dhënë asnjë reagim apo për të kërkuar hollësi […]

Read more ›
by / on March 26, 2017 at 7:51 pm / in Lajme, Top Lajm

Zaev: Mos dhasht Zoti të fillojë konflikt ndëretnik

Kryetari i LSDM-së është i ftuar në edicionin informativ të Kanal5 ku është pyetur se pse nuk pranon ofertën e Nikolla Gruevskit për të hedhur posht Platformën Shqiptare dhe të formoj qeveri të pakicës. Kryetari i LSDM-së ka thënë se në qeveri patjetër të përfshihen edhe shqiptarët, përndryshe ndodh federalizimi i shtetit. Ai ka thënë se Nikolla Gruevski po mashtron […]

Read more ›
by / on March 26, 2017 at 3:51 pm / in Lajme, Top Lajm

“Kumanova”, epilogu pritet në muajin qershor

Procesi gjyqësor për rastin e “Kumanovës” pritet të përfundoj deri në fund të muajit qershor. Kështu shprehen avokatët e të akuzuarve, sipas të cilëve deri më tani kanë dëshmuar rreth 20 të akuzuar ndërsa kanë ngelur të dëshmojnë edhe 14 të tjerë. Më pas pala mbrojtëse do të dorëzoj listën e dëshmitarëve, në mesin e të cilëve edhe politikan dhe […]

Read more ›
by / on March 26, 2017 at 3:32 pm / in Lajme, Top Lajm

Godet ZAEV: Gruevski dëshiron trazira gjatë ikjes

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev në intervistën për gazetën kroate Veçerni List thotë së Maqedonia do të shkojë përpara dhe se do të formohet së shpejti edhe qeveria e re reformuese. “Pres që të hënën Kuvendi të ketë edhe kryetarin, i cili do ta lajmërojë Ivanovin se është formuar shumicë parlamentare dhe se ai duhet që menjëherë të më mandatojë […]

Read more ›
by / on March 26, 2017 at 11:40 am / in Lajme, Top Lajm

Gruevski nuk dorëzohet: Ja çka kërkon tash

  Vazhdon përplasja mes dy partive më të mëdha maqedonase rreth krizës politike dhe formimit të Qeverisë së re. Derisa qytetarët presin zgjidhje të shpejtë të krizës, ashtu siç rekomandon edhe bashkësia ndërkombëtare, VMRO dhe LSDM akuzojnë njëra tjetrën përmes kumtesave për atë se kush e solli vendin në këtë krizë. VMRO DPMNE-ja përmes një kumtese me shkrim ka përsëritur […]

Read more ›
by / on March 26, 2017 at 11:34 am / in Lajme, Top Lajm

894 milionë dollarë mori vjet Serbia me shitje armësh

Foto: Ilustrim Në vitin 2016, Serbia në botë ka shitur armatim me vlerë 894 milionë dollarë , transmeton Koha.net. Sipas “novostionline”, blerësit e huaj janë të interesuar për automjetet ushtarake “lazar” e “miloš”, raketat “alas”, sistemin raketor “morava”, predhën e dirigjuar “nora”. Teknologjinë e prodhimit ë armëve Serbia e ka trashëguar nga ish-Jugosllavia dhe portal përmend avionin e dikurshëm luftës […]

Read more ›
by / on March 26, 2017 at 9:58 am / in Lajme, Top Lajm

Flet Ramë Maraj, i përgjigjet Milaim Zekës i cili e quan shef të shërbimit sekret të LDK-së

Përderisa Milaim Zeka ka ngritur pikëpyetje se çfarë do të ndodh nëse në vrasjet e pasluftës del të jetë i përfshirë shërbimi sekret i LDK-së, ka reaguar personi që Zeka e quan shef të atij shërbimi, Ramë Maraj.   Ky i fundit ka disa fjalë për Mialim Zekën, madje tregon cilat kanë qenë postet e tij nëpër vite. Flet për […]

Read more ›
by / on March 26, 2017 at 9:44 am / in Lajme, Top Lajm

ZYBERI: Ivanov e Gruevski tentojnë shpëtimin

Partitë shqiptare në mënyrë të gabuar nënshkruan dhe prezantuan platformën, dhe i dhanë alibi presidentit Gjorge Ivanov dhe kryetarit të VMRO-së Nikolla Gruevski të shpëtojnë nga situata në të cilën gjenden, ka thënë ish deputeti Naser Zyberi në intervistën javore për REL. “Establishmenti politik luan në një kartë të rrezikshme, të përdor konflikt eventual ndëretnik për mbulimin e rezultatit të […]

Read more ›
by / on March 26, 2017 at 8:15 am / in Lajme, Top Lajm

Sheshel: Me Rusinë mund ta kthejmë Kosovën, Malin e Zi e Republikën Serbe

Kryetari i Partisë Radikale Serbe (SRS), Vojisllav Sheshel, i cili është kandidat për zgjedhjet presidenciale në Serbi, ka thënë se nëse ai zgjidhet President, do të luftojë ta orientojë Serbinë kah integrimi me Rusinë dhe ta largojë nga Bashkimi Evropian. “Rusia po kthehet në Ballkan, kurse BE-ja, si gjithmonë, do të kërkojë nga Serbia që ta njohë Kosovën, nëshkëmbim të […]

Read more ›
by / on March 25, 2017 at 8:31 pm / in Lajme, Top Lajm

Ramush Haradinaj dërgon videomesazh nga Franca drejtuar qytetarëve për … (VIDEO)

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj me rastin e Epopesë së Dukagjinit, nga Franca iu është drejtuar me një fjalë rasti qytetarëve të Kosovës. Haradinaj ka thënë se e kujton betejën e Gllogjanit si fitore, shkruan Indeksonline. “Familjar të dëshmorëve qytetar të Gllogjanit, Decanit, të dashur shqiptar kudo që jeni në trojet tona etnike  e në mërgim […]

Read more ›