EMRAT/ Përbërja e Qeverisë Hoti

280

Lidhja Demokratike e Kosovës pritet të mblidhet, të hënën, pas publikimit të aktvendimit të Gjykatës Kushtetuese për dekretin e presidentit.

MÖBEL THEMA

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka bërë të ditur emrat e posteve që i takojnë ditë me parë, Nisma i kishte përmendur disa emra por nuk ishin të përcaktuar për ministri.

Burimet e lajmi.net brenda qeverisë “Hoti” bëjnë të ditur se përbërja e kabinetit të ri qeveritar do të jetë kësisoj:

Emrat LDK-së: Driton Selmanaj – Zëvendëskryeministër

Ministrja aktuale e arsimit, Hykmete Bajrami, pritet të udhëheqë ministrinë e Financave

Vlora Dumoshi, mbetet në ministrinë e Kulturës

Agim Veliu kthehet në pozitën e ministrit të Punëve të Brendshme, i shkarkuar nga Kurti.

Arban Abrashi, ministër i Infrastrukturës dhe Ambientit

Armend Zemaj, ministër i Bujqësisë

Ministri aktual i Bujqësisë, Besian Mustafa, pritet të kalojë në ministrinë e Integrimeve Evropiane

Anton Quni, ministër i Mbrojtjes (ministri e diskutueshme me AAK-në)

Ministrinë e Shëndetësisë, Valbon Krasniqi.

Emrat e AAK-së: Besnik Tahiri, zëvendëskryeministër

Meliza Haradinaj, ministre e Punëve të Jashtme

Selim Selimi, ministër i Drejtësisë

Blerim Kuqi, ministër i Zhvillimit Ekonomik

Ramë Lika, ministër i Arsimit

Emrat e NISMA-s: Durim Limaj, Skënder Reçica, Mevludin Krasniqi. /Lajmi.net/

Comments