Fotografitë e bëra nga forcat speciale disa minuta pas vrasjes së Qaseem Soleimani

347

Forcat e Operacioneve Speciale të SHBA-së në terren në Irak ishin duke ndjekur një kolonë që mbante gjeneralin iranian Qassem Soleimani kur u godit nga një dron amerikan javën e kaluar, duke vrarë Soleimani dhe nëntë të tjerë, ka mësuar Fox News.

Ushtarët që ndjekin kolonën e Soleimanit ndërsa dilte nga Aeroporti Ndërkombëtar i Bagdadit, ishin rreth 1 kilometër prapa kur u godit nga një raketë e shkrepur nga një dron Reaper, transmeton Telegrafi.

Ata ishin në vendin e shpërthimit brenda një minute ose dy dhe kryen një të ashtuquajtur “vlerësim të dëmtimit të bombës”, duke bërë fotografi të vendit të ngjarjes dhe konfirmuar se droni kishte zgjedhur makinën e duhur – dhe se Soleimani nuk ishte më.

Fox News ka marrë fotografi të pasojave të sulmit të dronit të 3 janarit nga një burim i qeverisë amerikane. Disa nga imazhet – të cilat Fox News nuk do t’i tregojë – përfshijnë pamje grafike, të afërta të trupit të Soleimani, i cili është i dëmtuar rëndë dhe gjymtyrët që mungojnë. Një foto tjetër tregon trupin e Soleimanit që digjet pranë makinës në të cilën po udhëtonte.

Informohu per Koronavirusin ne Zvicer

Fox News ka mësuar se forcat amerikane tërhoqën trupin e Soleimanit larg vendit të ngjarjes dhe shuan zjarrin përpara se të identifikonin zyrtarisht gjeneralin iranian. Ata bënë fotografi tjera pastaj. Ai po ashtu mbante një pistoletë dhe një pushkë.

Në rrethana normale, telefoni i Soleimanit dhe elektronika e tjera do të merreshin për analiza mjekoligjore. Sidoqoftë, goditja e raketave dhe zjarri që pasoi e bëri një hetim të tillë të pamundur.

Në prill të vitit 2019, Departamenti i Shtetit njoftoi se Irani ishte përgjegjës për vrasjen e 608 trupave amerikane gjatë Luftës në Irak, me Soleimani përgjegjës për 17 për qind të të gjitha vdekjeve të personelit amerikan në Irak midis 2003 dhe 2011.

Një burim që shërbeu në Irak dhe pa fotot i tha Fox News se Soleimani vdiq në të njëjtën mënyrë sikurse amerikanët që ai vrau. /Telegrafi/

Comments