Franca rrit sigurinë rreth vendeve fetare

74

Nga sulmi terrorist në xhamitë e Zelandës së Re, mbetën të vdekur rreth 50 persona e u plagosën mbi 40 të tjerë.
Ministri i Brendshëm francez, Christophe Castaner, ka njoftuar se do të ketë masa shtesë të sigurisë rreth vendeve fetare në Francë “si masë paraprake”, në përgjigje të sulmit të Christchurch.

“Patrullat do të mbahen rreth vendeve fetare”, ka shkruar ai nw Twitter.

Nga sulmi terrorist në xhamitë e Zelandës së Re, mbetën të vdekur rreth 50 persona e u plagosën mbi 40 të tjerë.

Christophe Castaner

@CCastaner
Solidarité avec le peuple néo-zélandais endeuillé par l’odieuse attaque terroriste de #Christchurch.
Mes premières pensées vont aux proches et aux familles des victimes dont nous partageons l’émotion et la tristesse.
Soutien à la @nzpolice engagée contre la haine et la barbarie.

MÖBEL THEMA

375
9:53 AM – Mar 15, 2019 · Saint-Astier, France
Twitter Ads info and privacy
213 people are talking about this
Edhe Londra ka marrë masa të menjëhershme pas sulmeve terroriste në xhamitë në Zelandën e Re.

Kryebashkiaku i Londrës, Sadiq Khan ka shprehur ngushllime për familjarët e viktimave të sulmeve terroriste në xhamitë në Zelandën e Re.

Ai po ashtu ka bërë të ditur se ka vendosur të përforcojë sigurinë rreth xhamive në kryeqytetin britanik, transmeton lajmi.net.

“Dua të siguroj komunitetin mysliman në Londër. Kam qenë në kontakt me policinë. Do të ketë pjesëtarë të policisë rreth xhamive sot, si dhe zyrtarë të armatosur derisa londinezët shkojnë për t’u lutur”, deklaroi ai.

Londra ka një komunitet të madh mysliman.

Comments