Hapja e negociatave me BE-në/ Parlamenti holandez jep dritë jeshile për Shqipërinë, vendimi vetëm pas zgjedhjeve

108

Parlamenti i Holandës ka marrë një vendim pozitiv për hapjen e negociatave të Shqipërisë me BE-në, ndërsa kjo dritë jeshile u hap vetëm pas zgjedhjeve.

Vendimi është përcaktuar ditën e sotme në mbledhjen e Komisionit të Jashtëm në parlamentin holandez, ndërkohë që nesër pritet të konfirmohet nga seanca plenare.

Ministrja e re e Jashtme holandeze, Singrid Kaag ka vlerësuar progresin e Shqipërisë, duke nënvizuar se ky shtet ballkanik së fundmi ka bërë përparim me reformat në temat prioritare dhe në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Qeveria e Holandës është dakord që konferenca e parë ndërqeveritare mes Shqipërisë dhe Bashkimit Europian të mbahet sa më shpejtë.

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, zhvilloi një takim në Bruksel me Ministren holandeze për Tregtinë e Jashtme dhe Bashkëpunimin për Zhvillim, Singrid Kaag.

Moebel THEMA

Kryediplomatja shqiptar vlerësoi mbështetjen e Holandës në mbajtjen e Konferencës së parë Ndërqeveritare midis Shqipërisë dhe BE.

“Shpresojmë që Parlamenti Holandez të mbështesë qëndrimin e Qeverisë’. Të sigurt se në një të ardhme të afërt ne do të punojmë së bashku për të zgjeruar marrëdhëniet midis vendeve tona“, tha ministrja Xhaçka, e cila ndodhet në Bruksel si pjesë e delegacionit shqiptar në samitin e NATO-s, drejtuar nga kryeministri Rama.

Qeveria holandeze para disa ditësh shprehu mbështetje për hapjen e negociatave të BE-së me Shqipërinë duke theksuar se vendi ynë së fundmi ka bërë përparim me reformat për luftën kundër krimit të organizuar, korrupsionit, si dhe në fusha të tjera, por duhej edhe vendimi i opozitës holandeze që të hapej rruga për në BE.

Pas këtij qëndrimit pozitiv të Holandës dhe deklaratave të kryediplomatëve të vendeve si Gjermania, Austria apo Italia ka shpresa që Shqipërisë do t’i hapet rruga në mbledhjen e 22 Qershorit të Këshillit Europian që do të pasojë Konferencën Ndërqeveritare.

Top Channel

Comments