Haziri: Vjosa Osmani do të dëmtohet në kontekst të gjatë politik për daljen nga LDK-ja

101

Kosova në datën 14 shkurt do të zhvillojë zgjedhjet parlamentare dhe të gjitha forcat politike janë në terren në përpjekje për të siguruar votën e elektoratit.

Për të treguar më shumë për fushatën dhe synimet e LDK-së, Euronews Albania bisedoi gjatë me nënkryetarin Lutfi Haziri, i cili është edhe kryetari i bashkisë së Gjilanit. Ai pranoi publikisht se LDK-në e pret përpara një fushatë e vështirë elektorale.

“Çdo proces zgjedhor ka vështirësitë e veta, sfidat dhe problemet që sjell procesi zgjedhor në përgjithësi, por ajo që është vështirësi për LDK-në është të qenit në qeverisje. Pas rezultatit të 6 tetorit pas bashkëqeverisjes me Vetëvendosjen, që zgjati 50 ditë ne ndërtuam qeverisjen e pakicës me shumë probleme dhe sfida në politikë”,-rrëfen nënkryetari Haziri.

Shumë e kanë kritikuar këtë lëvizje të LDK-së si të pamoralshme, por kryetari i Gjilanit nuk e mendon kështu.

“Ne nuk kishim alternativë tjetër dhe qeverisja e zotit Hoti është ndërtuar si opsion i vetëm meqenëse ne si forcë e dytë e dalë nga zgjedhjet duhet të ndërtonim qeverinë”,- thotë kryetari i Gjilanit.

Informohu per Koronavirusin ne Zvicer

Ish-bashkëpunëtori i LDK-së në qeverisë e formuar pas zgjedhjeve të 6 tetorit 2019, ish-kryeministri Albin Kurti është shprehur se: “Lidhja Demokratike e Kosovës është një forcë që nuk duhet marrë seriozisht”, por ky etiketim i bërë nga lideri i VV-së nuk mund të konsiderohet si i vërtetë për nënkryetarin e Lidhjes Demokratike të Kosovës.

“Në fakt ne jemi të njohur me ndryshimet e zotit Kurtit sa i përket edhe LDK-së, por edhe çështjeve të tjera politike. Tani jemi në një garë politike dhe fjalori politik e qëndrimet bëhen për konsum politik, ndërsa ne nuk jemi parti e tillë”, shprehet Haziri.

Për z. Haziri, largimi i zonjës Osmani është humbje e madhe për të dhe jo për partinë.

“Do dëmtohet vetë zonja Osmani në kontekstin e gjatë politik dhe jo LDK-ja, se ajo do vazhdojë të jetë në politikë”,- thotë Lutfi Haziri.

Teksa iu referohet sondazheve dhe perceptimit publik, Lufti Haziri thotë se Lidhja Demokratike e Kosovës është kandidate potenciale për të dalë fituese në zgjedhjet e 14 shkurtit.

“Unë dhe zoti Hoti do marrim përgjegjësinë dhe do të bëhem gati për të fituar, pasi sipas sondazheve tona jemi në garë për të dalë fituese”,- tregon nënkryetari i LDK-së.

Comments