Jeff Bezos shkoi në hapësirë dhe u kthye – çfarë do të thotë e gjithë kjo?

246

Jeff Bezos, njeriu më i pasur në botë, shkoi në hapësirë dhe u kthye të martën në mëngjes për 11 minuta përmes sistemit të raketave dhe kapsollave të zhvilluar nga kompania e tij hapësinore, Blue Origin.

Krahas multibiliarderit ishin edhe vëllai i Bezos, Mark Bezos, Wally Funk, një pilote 82-vjeçare dhe një nga gratë “Mecury 13” që u stërvit për të shkuar në hapësirë në shekullin e XX-të, por kurrë nuk arriti të fluturonte dhe një 18-vjeçar i sapodiplomuar nga shkolla e mesme me emrin Oliver Daemen, i cili ishte klienti i parë që paguante Blue Origin dhe babai i të cilit, një investitor, bleu biletën e tij.

Funk dhe Daemen u bënë njerëzit më të vjetër dhe më të rinj, përkatësisht, që kanë udhëtuar në hapësirë, raporton cnn.

Dhe ky fluturim shënoi misionin e parë të ekuipazhit me raketën turistike hapësinore suborbital New Shepard të Blue Origin, të cilën kompania planifikon ta përdorë për të marrë kërkuesit e pasur në udhëtimet e muajve dhe vitet e ardhshme.

Të katër udhëtarët të martën u ngjitën në kapsulën e tyre të ekuipazhit New Shepard në vendin e lëshimit të Blue Origin në perëndim të Teksasit Perëndimor pak para se raketa të ndizte motorët e saj në 8:12 të mëngjesit, duke e dërguar automjetin që e kaloi shpejtësinë e zërit dhe deri në mbi 104 mijë kilometra mbi peizazhin e shkretëtirës, duke dalë në një lartësi prej 351,210 metrash.

Në kulmin e shtegut të fluturimit, udhëtarët ishin pa peshë për rreth tre minuta dhe u lejoi të zhvisheshin nga vendi i tyre për të notuar përreth dhe të zhyteshin në pamje panoramike të Tokës dhe kozmosit.

Hedhja ishte e dukshme për reporterët në tokë, me raketën që përshkonte qiellin pothuajse pa re të Teksasit me një kuti të lulëzuar. Zjarri i ndritshëm i motorit të raketave dukej pothuajse si një yll apo planet ndërsa ngrihej në qiell.

Bezos dhe ekuipazhi mund të dëgjoheshin në brohoritje drejtpërdrejtë të Blue Origin ndërsa lëviznin rreth kapsulës gjatë pjesës së mikrogravitetit të fluturimit.

“Këtu është errësuar, o fjala ime!”, mund të dëgjohej duke thënë Funk.

Pse e bëri këtë Bezos?

Bezos themeloi Blue Origin në vitin 2000, vetëm gjashtë vjet pasi filloi Amazonin, me qëllimin për ta bërë fluturimin hapësinor më të përballueshëm dhe më të arritshëm.

Disa nga rivalët e tij në industri – veçanërisht Elon Musk dhe Richard Branson – të dy filluan sipërmarrjet e tyre hapësinore në të njëjtën kohë.

Megjithëse ambiciet jashtëtokësore të Bezos janë të larta, që përfshijnë stacione hapësinore orbitale ku njerëzit jetojnë dhe punojnë, automjeti suborbital New Shepard është pjesa e parë plotësisht operative e pajisjeve hapësinore që kompania ka zhvilluar.

Dhe ashtu si Branson dhe Virgin Galactic bënë vetëm nëntë ditë më parë, Bezos vendosi të bëhej një nga njerëzit e parë që hipi në anijen e turizmit hapësinor si një tregim i besimit në sigurinë e automjetit.

“Ne e dimë që automjeti është i sigurt”, i tha Bezos të hënën Rachel Crane të CNN Business. “Nëse nuk është e sigurt për mua, atëherë nuk është e sigurt për askënd”, tha ai.

Kush fluturojë në New Shepard?

Moebel THEMA

Deri më tani, rezervimet u janë ofruar vetëm pjesëmarrësve në një ankand që Blue Origin përfundoi muajin e kaluar.

Fituesi, një ofertues misterioz i cili pranoi të paguante 28 milionë dollarë për një biletë, pritej të ishte në fluturimin hapësinor të martën, megjithëse personi mori vendimin e papritur për të planifikuar për një mision të mëvonshëm për shkak të “konflikteve të planifikimit”, sipas kompanisë.

Blue Origin tha se po planifikon të fluturojë më shumë se dy fluturime këtë vit me pasagjerët. Por kompania nuk ka dhënë ndonjë tregues nëse do të vendosë ndonjë çmim për biletat e publikut, as nuk ka zbuluar sesa Daemen, 18-vjeçari holandez që fluturoi me Bezosin, ka paguar për vendin e tij.

Kompania ka refuzuar kërkesa të shumta për informacion shtesë në lidhje me çmimet e biletave. Por kompania thotë se ankandi dha një tregues të fortë se ka shumë njerëz që dëshirojnë të shkojnë: 7,600 njerëz nga 159 vende të regjistruara për të marrë pjesë në luftën e ofertave.

Çfarë do të thotë kjo e gjitha?

Ka pasur mjaft kthime kthyese rreth miliarderëve në hapësirë, duke përfshirë një peticion të fundit në internet që mblodhi më shumë se 162 mijë nënshkrime që kërkonin që Bezos të mos kthehej më në Tokë.

Bezos, i cili vlen rreth 200 miliardë dollarë, e ka financuar kompaninë pothuajse vetëm nga xhepi i tij. Dhe premtimet e përsëritura të dashamirësisë dhe përfitimit për një Tokë të shkatërruar ka kritikuar shqetësimin se ultra-të pasurit e shohin hapësirën si çeljen e tyre personale të arratisjes.

Akoma, Blue Origin dhe kompani të tjera hapësinore të mbështetura nga miliarderë bënë shumë fjalë për teknologjitë e tyre duke hapur rrugën drejt një “demokratizimi” të hapësirës në të cilën njerëzit e zakonshëm – jo vetëm astronautët e stërvitur nga qeveria – të përjetojnë tronditjen e fluturimeve hapësinore, transmeton Telegrafi.

Këto fluturime të hershme të turizmit hapësinor suborbital do të jenë tepër të shtrenjta për shumicën dërrmuese të njerëzve, dhe kjo nuk pritet të ndryshojë së shpejti.

Por kështu e përshkruan Blue Origin, vizionin e saj afatgjatë, “Blue Origin u themelua nga Jeff Bezos me vizionin për të mundësuar një të ardhme ku miliona njerëz po jetojnë dhe punojnë në hapësirë për të përfituar Tokën”.

“Për të ruajtur Tokën, Blue Origin beson se njerëzimi do të duhet të zgjerohet, të eksplorojë, të gjejë energji dhe material të ri burimet dhe lëvizin industritë që e stresojnë Tokën në hapësirë. Blue Origin po punon për këtë sot duke zhvilluar automjete pjesërisht dhe plotësisht të ripërdorshme që janë të sigurta, me kosto të ulët dhe u shërbejnë nevojave të të gjithë klientëve civilë, komercialë dhe të mbrojtjes”, kompania tha në një njoftim për shtyp.

Sigurisht që janë ende ditë të hershme. Sistemi i raketave dhe kapsollave New Shepard është suborbital, që do të thotë se nuk bën gati aq energji sa të mbetet në hapësirë për më shumë se dy minuta. Por kompania po punon për një raketë shumë më të madhe për atë qëllim – të quajtur New Glenn – dhe një zbarkues hënor që shpreson të përdoret për të mbështetur misionet e NASA-s.

Bezos gjithashtu ka folur në të kaluarën për kolonitë O’Neill, një koncept për tjerrje të stacioneve hapësinore që mund të imitojnë gravitetin si toka për pasagjerët, duke qenë si një habitat i mundshëm për banorët e ardhshëm të hapësirës.

Kush do të zotërojë stacionet hapësinore? Dhe pasagjerët do të jenë punonjës apo turistë? A do të jenë në dispozicion udhëtimet në hapësirë, nëse është e nevojshme për të shpëtuar njerëzimin, vetëm për ata që kanë mundësi të paguajnë? Dhe a harxhohet më mirë koha dhe paratë e Bezos në përpjekjen për të zgjidhur problemet tokësore sesa duke kërkuar t’i shpëtojë atyre?

Ne nuk e dimë – ka plot pyetje pa përgjigje dhe debate të ndezura.

“Ata kanë kryesisht të drejtë”, tha Bezos për kritikët që thonë se miliarderët duhet të përqendrojnë energjinë e tyre – dhe paratë – në çështjet më afër shtëpisë. “Ne duhet t’i bëjmë të dyja. Ne kemi shumë probleme këtu dhe tani në Tokë dhe duhet të punojmë për këto, dhe gjithmonë duhet të shikojmë drejt së ardhmes. Ne e kemi bërë gjithmonë atë si një specie, si një civilizim”, shtoi ai.

Comments