Millosh Zeman një serbo-rusofil i tërbuar bëhet nervoz pas humbjes së Çekise. Ja çfarë thotë për Kosovën

449

“Praga do te rishqyrtoj njohjen e Kosoves nga Cekia..” eshte kjo deklarata e fundit e presidentit cek Millosh Zeman qe nuk befasoi edhe aq meqe ai njihte i njohur ne opinonin evropian si nje alet i ngusht i vendeve diktatoriale dhe komuniste si te Rusise, Kines, Venezueles apo Serbisë.

Kosova shënoi fitore ndaj Çekisë duke rritur gjasat për kualifikim në Euro 2020, kurse për Çekinë, vendin që dikur ka qenë fitues e finalist i garave evropiane dhe botërore, kjo humbje ka qenë shumë përjetim i rëndë.

Cfare “koincidence”, kjo deklarate kunder Kosovës doli menjëhere, pas humbjes se djeshme te Cekise me Kosoven ne ndeshjen e futbollistike ne Prishtine ku ekipi cek pesoi disfate me 2:1 me Kosoven, meqe rast presidenti Zeman ishte bere pak nervoz me kembet e arta e ekipit kosovar te cilet mposhten ekipin nikoqir nga Praga, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Zeman, nje mik i Aleksdander Vucic dhe përkarhes i Serbisë i deshpruar nga humbja ne ndeshjes se ekipit cek ne perballe Kosaoves nuk ishte befasuese sidmos per shqiptaret.

MÖBEL THEMA

Retorika per terehqjen e njohes se Kosovës nga ana e presidentit cek kunder shqiptareve nuk eshte enjohur nese kemi parasysh deklaratat e tj te mehershme se “Kosova eshte Serbi”, “Kosova nuk i përket NATO-s” deklerat keto identie me ato te Putinit, Vucict apo te Mao Ce-tungut.

Deklatat e shpeshta te Zemanit kunder Kosovës dhe shqiptareve si dhe ithtar i komunzimit dhe aleat ei vendeve diktatoriale ka bere qe sivjet ai tmos jete prezent ne kongresin e OKB-së, i konsideroheshe si persona non grata.

Comments