MPB: Sveçla nuk u sulmua, tentoi të ndalte një rrahje mes dy të tjerëve

77

Ministria e Punëve të Brendshme ka reaguar edhe zyrtarisht pas raportimeve për përfshirjen e zëvendësministrit Xhelal Sveçla në një incident në një prej lokaleve në kryeqytet.

Në sqarimin e MPB’së thuhet se Sveçla nuk është sulmuar, por vetëm ka hyrë për të ndalë rrahjen mes një personi të rritur dhe një shitësi ambulant.

MÖBEL THEMA

“Me këtë rast MPBAP, sqaron se gjatë rrahjes së një fëmije, shitës ambulant nga një i rritur në Prishtinë, ka qenë prezent edhe zëvendësministri Sveçla, i cili ka ndërhyrë që të ndalë rrahjen dhe më pas ka njoftuar Policinë e Kosovës, për të raportuar për këtë incident”, thuhet në njoftim , raporton Gazeta Express.

Tutje në njoftimin e lëshuar për media thuhet se “Zëvendësministri Sveçla dhe secili qytetarë i Republikës së Kosovës, e kanë për obligim qytetar, që çfarëdo dukuri negative që shohin, të ndikojnë që ajo të parandalohet dhe të njoftohen organet e rendit dhe ligjit për të vepruar sipas mandatit të tyre. Reagimi i sotëm i zëvendësministrit Sveçla në këtë rast, është një rast shembullor i sjelljes qytetare për të parandaluar rrahjen”./Express/

Comments