Lajmet Tjera

by / on September 20, 2017 at 9:07 am / in Lajme, Top Lajm

LSDM: Do t’i japim fund qeverisjes kriminale të VMRO-së në nivel lokal

Më shumë para për qytetarët, është hequr taksa radiodifuzive, është rritur paga minimale, është siguruar kompensim për punëtorët nga firmat e falimentuara, thonë në LSDM. Për vetëm njëqind ditë Qeveria e udhëhequr nga LSDM dhe shumica parlamentare treguan se mund të punohet me nder, përgjegjësi dhe në interes të qytetarëve, në vend të kriminalitetit dhe shkatërrimit të shtetit në interes […]

Read more ›
by / on September 20, 2017 at 9:04 am / in Lajme, Speciale

UNICEF: Maqedonia vendi i vetëm nga ish-Jugosllavia me rritje të mortalitetit të fëmijëve

“Partitë Politike dhe votuesit në debatet demokratike para zgjedhjeve të 15 tetorit vend të posaçëm t’i japin gjendjes në të cilën ndodhen fëmijët”, kështu porositi përfaqësuesi i UNICEF-it në vend Benxhamin Perks. Perks iu bën thirrje partive politike që t’i japin prioritet kushteve në të cilat jetojnë fëmijët . “Pothuajse një e treta e fëmijëve tanë jetojnë në varfëri që […]

Read more ›
by / on September 20, 2017 at 9:02 am / in Lajme

Haradinaj në takim të mbyllur me ambasadorët e BE-së në Kosovë

Kryeministri Ramush Haradinaj ka nisur takimin me ambasadorët e Bashkimit Evropian në Kosovë, raporton KTV. Në këtë takim po merr pjesë shefja e zyrës së BE-së Nataliya Apostolova dhe ambasadorë të tjerë të vendeve të BE-së. Takimi është i mbyllur për media. Pjesë e këtij takimi janë edhe disa ministra të kabinetit qeveritar. Ministrja e Integrimeve Evropiane Dhurata Hoxha, ka […]

Read more ›
by / on September 20, 2017 at 8:57 am / in Lajme, Sport

Super Messi, shikojeni ballinën e gazetës katalane “Sport” (FOTO)

“Sport” me titull interesant për sulmuesin e Barcelonës, Lionel Messi. Lionel Messi shkëlqeu duke realizuar katër gola në fitoren e Barcelonës ndaj Eibarit me rezultat të thelllë 6:1 në La Ligë. Andaj, paraqitja inspiruese nga ylli argjentinas nuk ka mbetur pa u lavdëruar nga mediat sportive katalane. E përditshmja “Sport” i ka kushtuar Messit ballinën e numrit të sotëm me […]

Read more ›
by / on September 20, 2017 at 8:55 am / in Lajme, Speciale

Një foto e pazakontë e ambasadorëve amerikanë në Ballkan

Ambasadorët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të akredituar në vendet e Ballkanit në Kosovë, Shqipëri, Serbi, Maqedoni, Kroaci dhe vende të tjera kanë realizuar një takim të me dy diplomatë të Departamentit amerikan të Shtetit, Hoyt Brian Yee dhe Matthew Palmer. Lajmi është bërë i ditur nga ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, në llogarinë e tij në Twitter, […]

Read more ›
by / on September 20, 2017 at 8:45 am / in Bota, Lajme

Meksikë: Numri i të vdekurve nga tërmeti arriti në 226 vetë

Nga tërmeti i fuqishëm që e ka goditur dje Meksikën, janë vrarë 226 vetë, kanë thënë autoritetet. Ekipet e shpëtimit dhe vullnetarët në kryeqytetin Meksiko Siti, me 20 milionë banorë, po gjurmojnë nëpër gërmadhaa të ndërtesave të shkatërruara për të gjetur të mbijetuar eventualë dhe trupa të pajetë. Koordinatori kombëtar për mbrojtje civile, Luis Felipe Puente, tha se së paku […]

Read more ›
by / on September 20, 2017 at 8:43 am / in Lajme, Top Lajm

Vajza e Velija Ramkovskit rrëfen torturën që i është bërë në burg

Mbrëmë në emisionin Top Tema të TV Telma, ka qenë e ftuar vajza e Velija Ramkovskit, pronarit kryesor të televizionit A1, Emel Ramkovska. Ajo është një nga të akuzuarat në rastin ‘Pajazhina’. U dënua me gjashtë vite burg, përcjell Telegrafi Maqedoni. Ramkovska ka theksuar se aq ishte e frikshme ajo çfarë ndodhi në lidhje me paraburgimin sa që është ndjerë […]

Read more ›
by / on September 20, 2017 at 8:29 am / in Lajme, Speciale

Osmani: BE patjetër të tregojë gatishmëri për ta pranuar Maqedoninë

Zv.kryeministri për eurointegrime, Bujar Osmani, i bën thirrje Bashkimit Evropian dhe vendeve anëtare të marrin masa konkrete për forcimin e ‘optimizmit evropian’ në vend dhe besimin në perspektivat për integrim evropian, përcjell Telegrafi Maqedoni. ‘Pas gjithë asaj që ka bërë qeveria e re, BE duhet të ndërmerr hapa konkret për të demonstruar gatishmërinë e saj për të pranuar Maqedoninë në […]

Read more ›
by / on September 20, 2017 at 8:23 am / in Lajme, Top Lajm

Gruevski: Mediat në gjuhën shqipe e kanë nxirë OBRM-PDUKM-në (Video)

Pas nëntë viteve, ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski ka qenë mysafir në një emision të një televizioni kryesisht shqiptar. Ai në emision u mundua që të arsyetoj mosprezencën nëpër media shqiptare. Në pyetjen rreth mediumeve dhe votuesve shqiptar në të kaluarën ai ka thënë se partia e tij është nxirrë me qëllim nga mediat në gjuhën shqipe, shkruan Telegrafi Maqedoni. […]

Read more ›
by / on September 19, 2017 at 11:47 pm / in Lajme, Teknologji

Aston Martin V8 Vantage spiunohet gjatë testimit

Aston Martin V8 Vantage është spiunuar jashtë linjës së prodhimit në pistën e Nurburgrung para lansimit, që do të bëhet në vitin e ardhshëm. Vetura super sportive e Aston Martin, e fotografuar është shumë mirë e kamufluar, pasi shumë pak detaje të tij mund të vërehen, transmeton koha.net. Nga para duket e inspiruar nga modeli DB11, me një grilë të […]

Read more ›