Lajmet Tjera

by / on July 30, 2016 at 11:09 pm / in Lajme

Demarkacioni vazhdon të mbajë peng liberalizimin

            Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka akuzuar opozitën se po e bllokon lëvizjen e lirë pa viza të qytetarëve të Kosovës, duke bllokuar siç ka thënë, çështjen e demarkacionit të kufirit të Kosovës me shtetin fqinj, Malin e Zi. Në një postim në rrjetin social Facebook, kryeministri Mustafa e ka quajtur të pavërtetë të […]

Read more ›
by / on July 30, 2016 at 11:06 pm / in Speciale

Refugjatja siriane që notoi për të jetuar, tani plotëson ëndrrën Olimpike

Ka persona, gjurmët e cilëve nuk do donim t’i ndiqnim, këpucët e të cilëve nuk do donim t’i vishnim – por prapë se prapë do donim karakterin e tyre, forcën e tyre dhe kurajon e tyre. Nga ata mësojmë se nga e keqja e njerëzimit mund të nxjerrim më të mirën nga njerëzimi. Yusra Mardini ishte një adoleshente tipike. Mund […]

Read more ›
by / on July 30, 2016 at 10:47 pm / in Lajme

Rexhep Selimi: Isa Mustafa është komunisti i fundit në Jugosllavi që ka ende pushtet (Video)

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi, ka thënë se Isa Mustafa është i vetmi funksionar në ish-Jugosllavi që ende është në pushtet. Ai këtë e ka vlerësuar si fat të keq të Kosovës. Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi, ka thënë, se Isa Mustafa është i vetmi funksionar në ish-Jugosllavi që ende është në pushtet. Ai këtë e ka vlerësuar […]

Read more ›
by / on July 30, 2016 at 10:26 pm / in Lajme

Murtezani: KSHZ privon qytetarët nga e drejta e votës

Kundër metodologjisë së re të KSHZ-së për pastrimin e listës zgjedhore kanë reaguar edhe Qendra për Demokraci dhe Zhvillim dhe Instituti për Hulumtimin e politikave dhe Qeverisjes së mirë. Këto dy organizata vlerësojnë se publikimi i listës së votuesve të dyshimtë të cilët rrezikojnë të fshihen, nxori në pah shumë parregullsi të vetë metodologjisë, ndërsa ky veprim sipas Orhan Murtezanit, […]

Read more ›
by / on July 30, 2016 at 10:04 pm / in Lajme

Lekaj i përgjigjet Mustafës: Nëse keni guxim hajde shkojmë në Çakorr e Zhlep

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Pal Lekaj ia ka kthyer përgjigjen kryeministrit, Isa Mustafa i cili kërkoi nga Lekaj që të tregojë se ku janë humbur ata 8200 hektarë tokë nga marrëveshja e demarkacionit me Malin e Zi. “Kryeministër, nëse i keni argumentet dhe guximin qytetarë, ju ftojë që të shikojmë sëbashku në Kullë, Çakorr e Zhlep, dhe do […]

Read more ›
by / on July 30, 2016 at 10:01 pm / in Kronika e Zezë

Ekskluzive: Mësohen shkaqet për vrasjen e policit në Kumanovë

Gazeta “Lajm” ka siguruar detaje ekskluzive lidhur me vrasjen e policit maqedonas sonte ne Kumanove. Burime policore kane treguar per “Lajm” se ngjarja ka ndodhur ne nje lagje te banuar me popullate rome ne Kumanove. “Policia eshte ftuar te intervenoje lidhur me nje rast te prishjes se rendit dhe qetesise. Njeri prej personave te kyçur ne kete prishje te rendit […]

Read more ›
by / on July 30, 2016 at 9:46 pm / in Lajme

Mustafa, Lekajt dhe Selimit: Dëshmoni për hektarët, ose pranoni se jeni mashtrues

Kryeministri Isa Mustafa, ka reaguar sërish përmes profilit të tij në Facebook, duke akuzuar deputetët Pal Leka dhe Rexhep Selimi. “Pali i AAK-së, Rexhepi i VV e disa të tjerë sot më cilësuan me fjalorin e origjinës së tyre, por asnjëri nuk pati guxim dhe gatishmëri të thotë ku janë hektarët për të cilët ia vunë flakën Kosovës. Unë ju […]

Read more ›
by / on July 30, 2016 at 9:40 pm / in Opinione

Shqiptarët 103 vjet pas një vendimi të fuqive të mëdha të kohës

Nga Jakup Krasniqi Para 103 vjetëve qenia shqiptare ishte e rrezikuar nga aspiratat grabitqare të shteteve fqinje. Sot, gjeneratat tona nuk debatojnë më lidhur me vendimet e Konferencës së Ambasadorëve në Londër, as nominimin e Princ Vidit si mbret i përkohshëm i Shqipërisë e as me termat në ishte “barrë” apo “lehtësim” për Shqipërinë ato vendime, ndonëse në pushtet do […]

Read more ›
by / on July 30, 2016 at 9:38 pm / in Kuriozitete

Masazhoni këtë pikë për 45 sekonda dhe ndjeni mrekullinë

  Ky masazhim mund të bëjë mrekullia për shëndetin. Ai ju ndihmon të lehtësoni dhimbjet e kokës, pagjumësinë, stresin etj. Mjafton vetëm të vendosni gishtin tregues tek balli, tek pjesa mes vetullave, dhe ta masazhoni për 45 sekonda. Duke ushtruar presion tek kjo pikë, ju do të përmirësoni qarkullimin e gjakut, do të stimuloni sekretimin e substancave të trurit, që […]

Read more ›
by / on July 30, 2016 at 9:36 pm / in Kuriozitete

Mos i nënvlerësoni. Ja 5 shenja që tregojnë se mund të jeni prekur nga kanceri 

  Gati një e treta e pacientëve të rinj me kancer diagnostikohen kur sëmundja arrin në një shkallë avancuese, sipas një hulumtimi nga “Teenage Cancer Trust”. Kanceri te të rinjtë është i vështirë për t’u diagnostikuar, ndërsa rreth 2.500 persona të moshave 13-24 vjeç diagnostikohen me kancer çdo vit. Për të ndërgjegjësuar njerëzit rreth kancerit, “Teenage Cancer Trust” rendit pesë […]

Read more ›