Lajmet Tjera

by / on February 19, 2018 at 10:21 am / in Lajme, Top Lajm

Gazetari belg kërcënohet me dëbim nga Serbia, merret në pyetje nga BIA

Gazetari belg Philippe Bertinchamps, i cili vepron në Beograd, prej ku raporton për “Le Courrier des Balkans”, “Mediapart”, “Liberation”, “RFI”, “RTBF”, “Le Soir”, “La Tribune de Geneve” dhe tjera media frënge, po kërcënohet me dëbim nga Ministria e Brendshme e Serbisë, me pretekstin se është “pengesë për rendin publik dhe sigurinë kombëtare”. Ministria e Jashtme e ka refuzuar kërkesën e […]

Read more ›
by / on February 19, 2018 at 10:20 am / in Lajme, ShowBiz

Andrra e Sinanit e ‘thyer’ shpirtnisht [Foto]

Ditët tona janë të mbushura me surpriza të njëpasnjëshme, nga ato të mirat dhe të këqijat, dhe dita është në lëvizje e disa gjëra janë të pa ndalshme na pëlqyen apo jo, shkruan Kosovarja. Janë rrjetet sociale që shpesh zbulojnë nëpërmjet atyre që publikojmë se çfarë po ndodh me në dhe rreth nesh. Apo shpesh të kuptojmë karakteristikat e personit […]

Read more ›
by / on February 19, 2018 at 10:18 am / in Lajme, Top Lajm

Ishinger: Rruga e Maqedonisë drejt BE-së dhe NATO-s duhet të zhbllokohet

Rruga e Maqedonisë drejt BE-së dhe NATO-s duhej para shumë kohësh të zhbllokohej, konsideron kryesuesi me Konferencën e Sigurisë në Munih dhe ish ambasador gjerman në SHBA, Uolfgang Ishinger. “Rruga e Shkupit drejt BE-së dhe NATO-s duhet të zhbllokohet. Kjo duhej të ndodhte kohë më parë”, thotë Ishinger në profilin e tij në Tuiter. Ai ka komentuar në Tuitin e […]

Read more ›
by / on February 19, 2018 at 10:17 am / in Lajme, ShowBiz

Në Prizren shitet pica ‘Rita Ora’ [Video]

Në Prizren dikush një restorant e pagëzoi Rita Ora. Gjithçka në të identifikohet me emrin e këngëtares me nam. Edhe muzika që dëgjohet në të është e vetëm e Ritës. Por, pronari i picerisë ka edhe një dëshirë. Vetë pronari është fans i flaktë i këngëtares shqiptare. “Ishim me një shok duke pirë kafe edhe i pamë disa foto të […]

Read more ›
by / on February 19, 2018 at 10:15 am / in Lajme, Speciale

Shkenca arrin të krijojë hibridet e para njerëzore me dele

SPT_GCK_210111_Cricket feature, Ashes, Picture Graham Chadwick, Alastair Cook Ashes hero back at home on the farm with his girlfriend Alice Shkencëtarët kanë krijuar hibridet e para ndonjëherë njerëzore, duke hapur rrugën që organet të rriten në kafshë të cilat mund të transplantohen në njerëz. Projekti i suksesshëm i Universitetit Stanford mund të hapë gjithashtu derën për të gjetur një kurë […]

Read more ›
by / on February 19, 2018 at 10:12 am / in Lajme, Speciale

VMRO-DPMNE: LSDM-ja e rrezikon sigurinë e qytetarëve me amnistinë e mbi 2.000 të burgosurve

LSDM-ja e rrezikoi sigurinë e qytetarëve me amnistinë e mbi 2.000 të burgosurve midis të cilëve ka edhe të dënuar për vepra të rënda penale. Një pjesë e tyre për 24 orë jo të plota sërish iu kthyen krimit, ndërsa viktima ishin qytetarë të pafajshëm. Janë sulmuar edhe gra dhe burra. Plaçkitje dhe vjedhje janë realizuar edhe mbi të rinj […]

Read more ›
by / on February 19, 2018 at 10:03 am / in Kronika e Zezë, Lajme

VIDEO/ E pabesueshme, kjo nuk kishte ndodhur më parë në Tiranë

Duket se policia ka pasur një natë të qetë gjatë së shtunës duke u gdhirë dita e dielë. Por ajo që ka ndodhur në një prej postblloqeve të ngritura nga policia në kryeqytet, nuk kishte ndodhur më parë. Asnjë prej drejtuesve të makinave nuk kishte konsumuar alkool.

Read more ›
by / on February 19, 2018 at 10:01 am / in Kronika e Zezë, Lajme

Tragjike në Itali, adoleshentja shqiptare vdes në shinat e trenit, policia dyshon për …

Një 16-vjeçare shqiptare ka gjetur vdekjen në Pordenone, Veneto të Italisë. Sipas mediave italiane, vajza po ecte mbi shinat e trenit, kur u përplas për vdekje. Vajza, identiteti i të cilës nuk dihet, mësohet se jetonte dhe shkonte në shkollë në Pordenone. Dëshmitarë thanë se e kishin parë adoleshenten vetëm pak sekonda para ngjarjes së rëndë pranë binarëve. Mbeten të […]

Read more ›
by / on February 19, 2018 at 9:40 am / in Lajme, Speciale

Rregullatorët e Maqedonisë dhe Bullgarisë biseduan për zbritjen e çmimeve të roamingut

Njerëzit e parë të trupave rregullatore për komunikime elektronike të Maqedonisë dhe të Bullgarisë në takimin në Shkup biseduan për mundësitë për zbritje të çmimeve të shërbimeve të roamingut mes parapaguesve në Maqedoni dhe Bullgari. Gjatë vizitës së kryetarit të trupit rregullator, kompetent për komunikime elektronike në Bullgari, Rosen Zheljazkov në Agjencinë e Maqedonisë për Komunikime Elektronike (AKE) Sasho Dimitrijoski […]

Read more ›
by / on February 19, 2018 at 9:38 am / in Lajme, Top Lajm

Sela duhet të dëshmojë për dhunën në Kuvend

Deputeti dhe lider i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela sot në Gjykatën Penale duhet të dëshmojë për dhunën në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë nga 27 prilli i vitit të kaluar. Ai do të përballet me dhjetëra të akuzuar për përpjekje të vrasjes të tij. Në seancën gjyqësore paraprake avokati i Ziadin Selës kërkoi dëmshpërblim për klientin e tij në […]

Read more ›