Lajmet Tjera

by / on August 4, 2016 at 3:26 pm / in Lajme

Jakimovski: PSP-ja të shpallet si antikushtetuese

Kryetari i OQM-së, Stevçe Jakimovski kërkon nga Gjykata Kushtetuese që të shpallë si antikushtetuese Prokurorinë Speciale Publike (PSP), transmeton Telegrafi Maqedoni. Alsat-M citon Jakimovskin të ketë thënë: „mendoj se Gjykata Kushtetuese nuk duhet të bëjë politika, por duhet të merr vendim të tillë siç e kërkon Kushtetuta, i cili është se Prokuroria speciale është në kundërshtim me Kushtetutën dhe në […]

Read more ›
by / on August 4, 2016 at 3:23 pm / in Bota

Aleppo stirbtSo zerfiel die grösste Stadt Syriens im Krieg

Der Kampf um Aleppo dauert an. Einst eine florierende Stadt nahe der türkischen Grenze, zeigen aktuelle Bilder die Zerstörung.Vergeblich hoffte die Welt darauf, dass in Syrien am 1. August mit dem Übergangsprozess eine neue, stabile Ära anfängt. Auf diesen Termin hatten sich USA und Russland vor Wochen geeinigt. Stattdessen eskaliert die Schlacht um Aleppo immer mehr. Erst letzten Sonntag begannen […]

Read more ›
by / on August 4, 2016 at 3:16 pm / in Lajme

Lumezi takohet me kryeprokurorin e EULEX-it, flasin për përgjimet

Kryeprokuroi i Shtetit, Aleksandër Lumezi, është takuar të enjten me kryeprokurorin e EULEX-it, Claudio Pala, i cili ka emëruar një prokuror që të merret me rastin e përgjimeve të bisedave të shefit parlamentar të PDK-së, Adem Grabovcit që u publikuan gjatë ditëve të kaluara nga gazeta Insajderi. “Kryeprokurori Pala e ka ngarkuar prokurorin përgjegjës për rastin e ashtuquajtur të MTPT-së […]

Read more ›
by / on August 4, 2016 at 3:13 pm / in Bota

So egoistisch waren die Passagiere beim Crash

Statt das Flugzeug so schnell wie möglich zu verlassen, kramten Passagiere bei der Bruchlandung in Dubai erst ihre Habseligkeiten aus dem Gepäckfach. Die 282 Passagiere und 18 Besatzungsmitglieder von Flug EK521 sind mit dem Schrecken davongekommen. Gestern legte die aus Südindien ankommende Emirates-Maschine in Dubai eine Bruchlandung hin. Nun sind schockierende Videoaufnahmen von den Minuten direkt nach dem Crash aufgetaucht. […]

Read more ›
by / on August 4, 2016 at 2:54 pm / in Lajme

SKANDALI/ LSDM: MINISTRIA E BUJQËSISË ME SOFTUER TË PAEVIDENTUAR

Lidhja Social Demokrate (LSDM) ka dal sot me një skandal të ri për korrupsion në Minsitrinë e Bujqësisë. Sipas tyre, bëhet fjalë për softëer prej 778.000 eurosh i cili nuk është rregjistruar në financat zyrtare. Sipas LSDM-së, ky softver nuk është për nevojat e qytearëve por për nevojat e të afërmëve dhe biznesevë të minsitrit të bujqësisë, Mihajl Cvetkov. “Softweri […]

Read more ›
by / on August 4, 2016 at 2:51 pm / in Kronika e Zezë

FOTO/ Itali, arrestohet rumunia dhe shqiptari, që nga burgu kontrollonte prostitucionin e të miturave

Mediat italiane kanë njoftuar arrestimin e dy trafikantëve të prostitutave, kryesisht minorene nga Lindja dhe njeri prej tyre është shqiptari Besnik Metushi, 28 vjeç. Të dy ata konsiderohen përgjegjës për “xhiron”, citon Syri.net. Besnik Metushi, 28 vjeç, që mbahet në burg, është një nga autorët, që sëbashku me Lorenc e Florind Marinin ( të ekstraduar së fundmi në Itali), vranë një […]

Read more ›
by / on August 4, 2016 at 2:48 pm / in Lajme

Forumi i gruas i Lëvizjes Besa në aksion për ta mbrojtur të drejtën e votës (VIDEO)

Mobilizohet në maksimum edhe Forumi Gruas i Lëvizjes BESA për aksionin “Jam ✔otues”. Ditë më parë Lëvizja BESA ishte zotuar publikisht se do të fillojë të realizojë një aksion të gjerë për të shpëtuar votuesin shqiptar, për shkak të mundësisë së fshirjes nga lista e shpallur me 40 mijë persona të kontestuar nga KSHZ.

Read more ›
by / on August 4, 2016 at 2:44 pm / in Lajme

Veseli përshëndet miratimin e “Fulbright”

Kuvendi i  Kosovës, në mbledhjen e sotme plenare, ka miratuar Projektligjin për Ratifikimin e Marrëveshjes ndërmjet Ambasadës së SHBA-ve në Prishtinë dhe Ministrisë së Arsimit, Programi Fulbright i Shkëmbimit Akademik, i cili mundëson bursa studimore për studentët nga Kosova në SHBA. Miratimin e kësaj marrëveshje e ka përshëndetur kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, duke e konsideruar atë të një rëndësie […]

Read more ›
by / on August 4, 2016 at 2:40 pm / in Sport

Olimpiada, ja kur do të garojnë shqiptarët

Lojërat Olimpike Rio de Janeiro 2016 shënojnë një rekord përsa i përket numrit të sportisëve shqiptare pjesëmarrës në këtë event madhor të sportit, pasi vendeve pjesëmarrëse u është shtuar edhe Kosova, që do të ketë 8 sportistë në Olimpiadë, ndërkohë që Shqipëria do të përfaqësohet me vetëm 6. Garat për kuqezinjtë do të startojnë më 7 gusht, kur në pedanë […]

Read more ›
by / on August 4, 2016 at 2:35 pm / in Bota

I kthyeri nga ISIS-i, tregon vendet europiane që do të sulmohen së shpejti

Një ish militant i Shtetit Islamik, që ka dhënë informacione për planet e grupit terrorist, ka thënë se ISIS-i po planifikon sulme të njëkohshme në Britani të Madhe, në Francë dhe në Gjermani. Harry Sarfo, i cili ishte i lindur në Gjermani por i rritur në Britani të Madhe, ka thënë se komandantët e ISIS-it po planifikojnë që të kryejnë […]

Read more ›