Përgatisni omëletë spanjolle sipas recetës së stilistit të famshëm Manolo Blahnik!

210

Manolo Blahnik, stilisti i famshëm i këpucëve luksoze, ndoshta është më i njohur për faktin se Carrie Bradshaw adhuronte këpucët e tij në seritë ‘Sex and the City’

Si çdo veshje luksi, edhe këpucët e Blahnik kanë një numër të kufizuar prodhimi dhe logon e tij të dallueshme.

Sidoqoftë, Blahnik nuk është vetëm një stilist i talentuar, por edhe një kuzhinier i shkëlqyeshëm, transmeton Telegrafi.

Ai i kalon ditët e pandemisë në shtëpinë e tij (pa dyshim të zbukuruar shkëlqyeshëm) në Londër, ku përgatit specialitetet e tij të preferuara.

Blahnik zbuloi recetën për omëletën spanjolle që ai pëlqen të përgatisë dhe ai këtë e mësoi duke parë shefin e kuzhinierit ndërsa qëndronte në Ritz, Madrid.

Përbërësit:

Moebel THEMA

▪ 50 ml vaj ulliri ekstra të virgjër
▪ 1 hudhër mesatare
▪ 5-8 patate
▪ 4 vezë
▪ Një grusht majdanoz të freskët
▪ Kripë dhe piper për shije

Përgatitja:

Merrni qepët e copëtuara imët dhe vendosini të skuqen në vaj ulliri, pastaj shtoni patate të reja të prera dhe skuqni gjithçka së bashku. Kjo mund të zgjasë rreth gjysmë ore, prandaj duhet ta trazoni herë pas here.

Kur të jetë gati, kullojeni patatet dhe qepët përmes një kullese dhe lërini vajin mënjanë.

Rrihni vezët me pak majdanoz dhe piper dhe vetëm pak kripë. Pastaj përzieni vajin, patatet, qepët me vezët dhe hidhni gjithçka në një tas më të thellë. Lëreni të bashkohen të gjitha dhe gatuajini së bashku.

Comments