Prekëse: Babai sirian përpiqet të bindë vogëlushen e tij se hedhja e predhave është një lojë [Video]

167

Në një video të postuar në mediat sociale, Abdullah Mohammad dhe vajza e tij Salwa, tre vjeçe, mund të dëgjohen duke qeshur, nën zhurmën e granatimeve në Siri.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Mohammad, i cili transferoi familjen e tij nga Idlib në rrethin e Sarmada, është përpjekur ta izolojë vajzën e tij nga traumat duke i thënë asaj se zhurma e bombave është pjesë e një loje.

Një skenë e tillë prekëse ngjanë me ato të filmit të famshëm nga Roberto Beningi, ku një baba tenton ta bindë se e gjithë ngjarja ishte një lojë.

Në film, një kamerier i butë hebre-italian, Guido Orefice (Roberto Benigni), takon Dora (Nicoletta Braschi), një mësuese e bukur shkollore dhe e fiton atë me sharmin dhe humorin e tij.

Përfundimisht ata martohen dhe kanë një djalë, Giosue (Giorgio Cantarini).

MÖBEL THEMA

Lumturia e tyre është ndalet befas, megjithatë, kur Guido dhe Giosue ndahen nga Dora dhe dërgohen në një kamp përqendrimi.

I vendosur për të “kursyer” birin e tij nga tmerret e kampit, Guido bind Giosue se koha e tyre në kamp është thjesht një lojë.

Po sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, në shtator të vitit 2018, Turqia dhe Rusia ranë dakord ta kthejnë Idlib-in në një zonë de-përshkallëzimi në të cilën aktet e agresionit janë të ndaluara.

Megjithatë, që nga atëherë më shumë se 1,800 civilë janë vrarë në sulme nga regjimi i Asadit dhe forcat ruse. /Telegrafi/

Syrian man plays heart-wrenching 'laughing game' with daughter

Abdullah Muhammed and his daughter Selva, four, can be seen laughing at the sound of shelling in this video shared on social media. The father, displaced in Idlib provice, has tried to insulate Selva from trauma by telling her that the noise is part of a game.

Gepostet von The Guardian am Montag, 17. Februar 2020

Comments