Ramush Haradinaj:Ismet Jashari erdhi nga Kumanova në mbështetje të lirisë dhe çlirimit të Kosovës

134

Në 21 vjetorin e rënies së Komandantit Ismet Jashari shumë figura të ndryshme të politikës,shokë të tij të luftës dhe të tjerë vazhdojnë t’a lartësojnë figurën e njërit ndër luftëtarët më të mëdhenj të UÇK së informon Faktiditor.ch.Edhe ish kryeministri i Kosovës Ramush Haradinajt naj përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka thënë se Ismet Jashari erdhi nga Kumanova në mbështetje të lirisë dhe çlirimit të Kosovës.

Ndryshe Ismet Jashari lindi në fshatin Orizare të Kumanovës më 16 prill të vitit 1967. Ai ishte i biri i Jashar Jasharit e i nënë Nuries. Mësimet fillore i mori në vendlindje, ndërsa në vitin 1982 u regjistrua në Gjimnazin e Kumanovës.

Ai ishte ndër të parët që mori pjesë në themelimin e fondit “Vendlindja thërret”. Ky fond u bë bazë kryesore e logjistikës dhe e financimit të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.Faktiditor.ch

MÖBEL THEMA

Ndiqni më poshtë postimin e Ramush Haradinajt :

Ismet Jashari erdhi nga Kumanova në mbështetje të lirisë dhe çlirimit të vendit. Në 21 vjetorin e rënies së tij heroike,…

Gepostet von Ramush Haradinaj am Sonntag, 25. August 2019

Comments