Shpallet kampioni i botës më Fortnite, fiton 3 milionë dollarë

113

Kyle Giersdorf, 16 vjeç, fitoi në konkurrencën solo në Fortnite.

Një adoleshent i SHBA-së ka fituar një rekord prej 3 milionë dollarësh për t’u bërë kampion botëror i lojës kompjuterike Fortnite.

Është gara më e madhe në historinë e sporteve elektronike, me 30 milionë dollarë të përbashkëta midis fituesve.

Kyle Giersdorf, 16 vjeç, fitoi në konkurrencën solo të konkursit në stadiumin Arthur Ashe në Nju Jork, i cili pret turneun e Tenisit US Open, raporton “Bbc”, transmeton lajmi.net.

Adoleshenti britanik Jaden Ashman fitoi pothuajse 1 milion funte për të dytën herë në takimin e duos.

Giersdorf i tha BBC se dëshiron të shpëtojë shumicën e çmimit të tij.

“Gjithçka që dua është një tavolinë e re dhe ndoshta një tavolinë për trofeun tim”, tha ai. /Lajmi.net/

Comments