Stërmbushen klinikat, 141 pacientë me COVID-19 po trajtohen në QKUK

86

141 pacientë me koronavirus aktualisht janë duke u trajtuar në QKUK.

Sipas raportit 24 orësh, 112 raste me COVID-19 po trajtohen në Klinikën Infektive, në pulmologji 20, ndërsa nëntë të tjerë në mjekësinë sportive, shkruan lajmi.net.

Në repartin e Mjekimit Intensiv të infektives janë duke u trajtuar 6 raste, 2 raste janë në gjendje të rëndë duke u trajtuar me oksigjenoterapi dhe përkujdesje intensive, 4 raste janë në gjendje kritike me frymëmarrje të asistuar me respirator.

MÖBEL THEMA

Njoftimi i plotë nga QKUK:

Në QKUK po trajtohen 141 raste me Covid-19 pozitiv

Në Qendrën Klinike Universitare të Koovës, janë të shtrirë 141 pacientë me Covid-19 pozitiv.

Në Klinikë Infektive janë të shtrirë 112 raste me Covid-19 pozitiv, në pulmologji 20 pacientë Covid-19 pozitiv me oksigjenoterapi, kurse në mjekësinë sportive, njësia intensive janë të shtrirë 9 pacientë me Covid-19 pozitiv, një nga ta i ​intubuar, kurse 5 të tjerë me CPAP dhe​ 3 të tjerë me maskë oksigjeni. ​

Nga 111 pacientët​ e Klinikës Infektive, 58 raste janë duke u trajtuar në reparte me oksigjenoterapi dhe përkujdesje intensive.

Në repartin e Mjekimit Intensiv të infektives janë duke u trajtuar 6 raste, 2 raste janë në gjendje të rëndë duke u trajtuar me oksigjenoterapi dhe përkujdesje intensive, 4 raste janë në gjendje kritike me frymëmarrje të asistuar me respirator.

Me datën 02.07.2020, nga Klinika Infektive janë lëshuar 5 pacientë, 3 pacientë Covid 19- pozitiv, por me gjendjae stabile klinike dhe laboratorike dhe 2 të shëruar. /Lajmi.net/

Comments