Stoltenberg: NATO-ja mbështet fuqishëm Turqinë, solidarizohemi me ta

191

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Stoltenberg, ka folur për mediat pas mbledhjes së Këshillit të Atlantikut të Veriut, e cila u thirr me kërkesë të Turqisë.

Stoltenbergu tha se NATO-ja solidarizohet me Turqinë dhe se vazhdon ta mbështesë me një sërë masash, duke përfshirë forcimin e mbrojtjes së saj ajrore, shkruan IndeksOnline.

Më poshtë fjalim i plotë i tij:

“Sipas nenit 4 të Traktatit, çdo aleat mund të kërkojë konsultime sa herë, sipas mendimit të ndonjërit prej tyre, integriteti i tyre territorial, pavarësia politike ose siguria kërcënohet.

Fola mbrëmë me ministrin e Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu për situatën në Siri dhe ai kërkoi këto konsultime.

Aleatët ofrojnë ngushëllimet e tyre më të thella për vdekjen e ushtarëve turq në bombardimet e natës së kaluar pranë Idlib.

Aleatët dënojnë sulmet ajrore pa dallim nga regjimi sirian dhe mbështetësi i tij Rusia në provincën Idlib.

MÖBEL THEMA

Ne i bëjmë thirrje që të ndalen ofensivën e tyre. Të respektojnë të drejtën ndërkombëtare.
Dhe për të mbështetur përpjekjet e OKB-së për një zgjidhje paqësore.

Kjo situatë e rrezikshme duhet të qetësohet për të shmangur përkeqësimin e mëtejshëm të situatës së tmerrshme humanitare në rajon dhe për të lejuar qasje urgjente humanitare për ata të bllokuar në Idlib. Ne kërkojmë një kthim të menjëhershëm të armëpushimit të vitit 2018.

Takimi i sotëm është një shenjë solidariteti me Turqinë.

Turqia është Aleanca e NATO-s më e prekur nga konflikti i tmerrshëm në Siri, i cili ka pësuar sulmet më terroriste dhe që pret miliona refugjatë.

NATO vazhdon të mbështesë Turqinë me një sërë masash, duke përfshirë forcimin e mbrojtjes së saj ajrore, e cila ndihmon Turqinë kundër kërcënimit të sulmeve raketore nga Siria.

Falënderoj Turqinë që njoftoi rregullisht Aleatët për situatën në Siri.

Aleatët do të vazhdojnë të ndjekin zhvillimet në kufirin juglindor të NATO-s shumë ngushtë”. /IndeksOnline/

Comments