UEFA heton financat e klubeve, rrezikon PSG-ja

168

UEFA ka hapur një hetim mbi financat dhe shpenzimet e klubit francez Paris Saint-Germain.

Kampionët e Ligue 1, fillimisht u pastruan nga rregullat financiare të Fair Play Financiare (FFP) në qershor, por organi qeverisës i futbollit europian tha se vendimi do të rishikohet përsëri.

Tani, organi i kontrollit financiar të klubit të UEFA-s ka vendosur të “gjykojë rastin për hetime të mëtejshme”.

Informohu per Koronavirusin ne Zvicer

Rregullat e FFP kërkojnë që klube t’i balancojnë shpenzimet me të ardhurat e tyre.

Në gusht 2017, PSG pagoi 222 milionë euro për të nënshkruar me Neymarin nga Barcelona.

Ata gjithashtu nënshkruan me Kylian Mbappe për 180 milion euro këtë verë, pasi sulmuesi francez në fillim u bashkua në formë huazimi nga rivalët e Ligue 1, Monaco.

Comments