Vjedhen thesaret me vlerë deri në një miliardë euro, nga muzeu i Dresdenit

137

Vjedhësit kanë hyrë në një nga koleksionet më të mëdha të thesareve të artit në qytetin gjerman të Dresdenit dhe vodhën objekte me vlerë deri në një miliardë euro, ka thënë policia.

Hajdutët thuhet se filluan një zjarr në orët e para të së hënës që çuan në një ndërprerje të furnizimit me energji elektrike dhe dështim të alarmeve të sigurisë, transmeton Indeksonline.

 

 

Artefakti më i famshëm i Grüne Gewölbe është dhoma e thesarit Augustus Strong. Nuk dihej nëse ishte thyer brenda.

Një zëdhënës i policisë tha të hënën në mëngjes: “Ne mund të konfirmojmë se ka pasur një prishje në Grüne Gewölbe … autorët janë në arrati”.

MÖBEL THEMA

Sipas tabloid Bild, hajdutët duket se kanë shënjestruar koleksionin e argjendarisë në galeri, duke hyrë në ndërtesë përmes një dritareje të vogël qoshe.

Michael Kretschmer, udhëheqësi i Saksonisë, nga i cili Dresden është kryeqyteti, tha se ai ishte shkatërruar nga humbjet.

“Ju nuk mund ta kuptoni historinë e vendit tonë, ose shtetin e lirë të Saksonisë pa Grüne Gewölbe dhe koleksionet shtetërore të artit të Saksonisë”.

Grüne Gewölbe vetëm përbëhet nga 10 dhoma që përmbajnë rreth 3,000 sende stoli dhe kryevepra të tjera të njohura. Ndërtesa është dëmtuar shumë gjatë luftës së dytë botërore, por është restauruar me sukses, duke u rihapur në fanatizëm të madh ndërkombëtar në 2006. Ajo ka qenë një magnet turistik që nga 1724 kur u hap për herë të parë për publikun./Indeksonline/

Comments