6 të vdekur në aksidente gjatë 24 orëve në Maqedoninë Lindore

242

Gjashtë persona nga Koçani, Vinica dhe Dellçeva kanë humbur jetën dhe gjashtë të tjerë pësuan plagë të rënda dhe të lehta në tre aksidente të ndara trafiku që kanë ndodhur mbrëmë.

Dy orë pas mesnate në rrugën Koçan, Shtip, në afërsi të fshatit Çiflik, ka pasur një përplasje ballore të një makinë të pasagjerëve “Seat Cordoba” dhe autobusit, njofton TetovaSot. Nga përplasja e fortë në vend kanë vdekur dy nga pesë djemt e moshës 23 deri në 28 vjet që ishin në makinë me targa nga Koçani.

Në rrugën për në spitalin e Shtip me autoambulancë vdiq edhe një tjetër pasagjer, ndërsa dy persona të tjerë për shkak të lëndimeve të ashpëra janë transferuar për trajtim në spitalet në Shkup dhe Koçan.

Gjatë inspektimit nga prokurori publike dhe ekipet e policisë së trafikut në Shtip u bllokua për rreth gjashtë orë, përcjell TetovaSot.

Pothuajse në të njëjtën periudhë kur ndodhi aksidenti në Çiflik, në të njëjtën rrugë në vendin Viniçka në kryqëzimin nga korsia fluturoi makina e tipit Passat drejtuar nga 20-vjeçari nga Vinnica. Që nga plagët e marra dhe vdiq në vend.

Aksidenti i tretë ndodhi katër orë më parë në lagjen Basarica në hyrje të Dellçevës. Në përplasjen që u përfshinë katër makina, mori jetën e shoferit 69-vjeçar dhe 61-vjeçarare pasagjere në një nga automjetet. Janë plagosur katër persona, duke përfshirë dy më rëndë./Tetovasot/

Comments