Arrestohet një i dyshuar që planifikonte kryerjen e një sulmi terrorist një Gjermani

221

4bk6b2feb73b4097rg_800C450

Policia gjermane ka arrestuar një të ri të dyshuar se kishte në plan të kryente një sulm të ri terrorist në këtë vend.

Sipas agjencisë së lajmeve Fars, policia e qytetit Ludvigsburg në Gjermani, i cili ishte i përfshirë në sulmin e Munihut, është arrestuar si i dyshuar se planifikonte kryerjen e një sulmi të ri në këtë shtet. Komisioneri gjerman për imigracion, refugjatë dhe integrim iu ka bërë thirrje xhamive në tërë vendin të jenë më aktive kur bëhet fjalë për parandalimin e ekstremizmit në mesin e të rinjve. Të premten e kaluar, një i ri 18 vjeçar kishte gjuajtur me armë në një qendër tregtare në Munih, duke lënë të vrarë 10 persona dhe shumë të tjerë ka plagosur dhe më pas ka bërë vetëvrasje.

Comments