“Babai im Pablo Escobar”, intervista e djalit të bosit të drogës

156

 

Moebel THEMA

1-172

Kur isha 8 vjeç babai më mori mënjanë dhe më tha, “një burrë i vërtet nuk drogohet”. Kështu shprehet djali i Pablo Escobar në një intervistë për të përditshmen italiane “Corriere della Sera”. Sebastin Marroquin i lindur në 1985 është djali i madh i Escobar i cilësuar si trafikanti më i madh në botë i lëndëve narkotike.

Sebastian jeton në Buenos Aires ku punon si arkitekt dhe ku u strehua pas vdekjes së të atit. Madje ai i ka premtuar babait se do të qëndronte larg Kolumbisë dhe trafikut të drogës.

Në fakt mund të cilësohet një fat ndryshe nga ai që jemi mësuar të ndjekin fëmijët e trafikantëve.

Pablo Escobar konsiderohet përgjegjës i më shumë se 4 mije vrasjeve. Madje në librin e tij Sebastian, e përshkruan të atin si një baba të dashur.

Por kush është në të vërtetë Escobar?

Sebastian: Ishtë një burrë kontradiktor. E donte në çmenduri familjen e tij. Kishte ndërtuar për ne një fermë dhe e kish mbushur me kafshë për të na argëtuar. Por në të njëtën kohë urdhëronte vrasje pa menduar për pasojat. Trafikonte drogë ndërsa më këshillonte të mos e përdorja sepse i dinte pasojat. E dontë nënën time por e tradhëtonte.

Nëntorin e shkuar u zbulua një vend i fshehtë me 600 milionë dollarë të kartelit Medellin. Si ndihesh që nuk mund të marrësh asgjë nga ajo pasuri?

Duhet vetëm të falenderoj armiqtë e babait që pas vdekjes së tij na i morën të gjitha. Nëse nuk do të ndoshte kështu do të isha unë Escobar 2 e ndoshta i vrarë sot.

Ka shumë filma telenovela për narkotrafikantët apo mitizohen?

Çdo kush është i lirë të tregojë cfarë të doje. Por kur flitet për drogë edukimi është themelore. Në to nuk thuhet sesi narkotrafikantët kanë varfëruar popullsinë amerkano jugore, Fokusohen vetëm në figuar dhe kapot e karteleve. Historitë tregojnë sesi dhuna nuk përfundoin me vdekjen e tyre.

Në fund të gushtit u nënshkrua një marrëveshje historike për paqe në Kolumbi mes qeverisë dhe FARC-ut. Cila ishte marrëdhënia e Esconbar me guerilët?

Ai ishte i bindur se narkotrafikantët dhe guerrilasit mund të bashkëjetojnë në territoret e ndara.

Ju keni qënë në Itali në 1990 edhe babai juaj ka qënë në Itali?

Jo mesa di, por shihte lëvizjet e Toto Riina sidomos praktikat e hedhjes së bombaven strategji e aspotuar edhe nga babai im në Kolumbi.

Ju keni një djalë. Çfarë di për gjyshin?

Quhet Juan Emilio, është tre vjeç. Eshtë i vogël për të kuptuar, por nuk i fsheh asgjë. Në të njëjtën kohë jam i sigurt se nëse babai im do të ishte gjallë do ta donte shumë.

Comments