Ekskluzive: Gjykata Kushtetuese pritet të vendos në favor të Thaçit

394

Gjykata Kushtetuse do t’i jap të drejtë presidentit Hashim Thaçit për nominimin e Avdullah Hotit për kryeministër të Kosovës.

Burimet e Indeksonline thonë se në Gjykatë i kanë hap edhe disa çështje të vogla, por Kushtetutesja do t’i jap të drejtë presidentit për nominimin e Avdullah Hotit për kryeministër të Kosovës.

Ndërsa, për pak çaste pritet të mirret vendimi.

Kujtojmë që Gjykata Kushtetuese e Kosovës e pezulloi përkohësisht zbatimin e dekretit të presidentit Hashim Thaçi për mandatarin e ri për formimin e qeverisë së re Kosovës deri me 29 maj.

Të gjitha partitë dhe liderët kanë thënë se do të respektojnë vendimin e Gjykatës Kushtetuese, përveç Lëvizjes Vetëvendosje që kanë thënë se nuk mund të pranojnë ndonjë vendim jokushtetues nga Gjykata Kushtetuese./Indeksonline/

Comments