Hungaria thotë se Suedia duhet ‘të veprojë ndryshe’ nëse dëshiron të anëtarësohet në NATO

77

Suedia duhet të “veprojë ndryshe” nëse dëshiron të fitojë mbështetjen turke për ofertën e saj për t’u bashkuar me NATO-n, tha të martën ministri i jashtëm i Hungarisë, duke shtuar se një protestë e fundit për djegien e Kuranit jashtë ambasadës turke në Stokholm ishte “e papranueshme”.

Peter Szijjarto e bëri këtë koment në një konferencë shtypi pas bisedimeve me homologun e tij turk në kryeqytetin e Hungarisë, Budapest. Të dy diplomatët iu drejtuan protestës antiturke të 21 janarit që rriti tensionet midis Ankarasë dhe Stokholmit, ndërsa Suedia kërkon miratimin e Turqisë për t’u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s.

“Si i krishterë dhe si katolik, duhet të them se djegia e një libri të shenjtë të një feje tjetër është një akt i papranueshëm”, tha Szijjarto dhe kritikoi një deklaratë të kryeministrit suedez se ndërsa djegia e Kuranit ishte e papërshtatshme dhe “thellësisht mungesë respekti”, ajo ra nën mbrojtjen suedeze të lirisë së fjalës.

“Të deklarosh se djegia e një libri të shenjtë është pjesë e lirisë së fjalës është thjesht marrëzi”, tha Szijjarto, duke shtuar se “ndoshta suedezët duhet të veprojnë ndryshe” nëse duan të sigurojnë mbështetjen e Ankarasë.

Takimi në Budapest erdhi pasi Turqia dhe Hungaria mbeten dy anëtaret e vetme të NATO-s që nuk kanë miratuar ofertat e Suedisë dhe Finlandës për t’u bashkuar me aleancën ushtarake.

Comments