Katërmbëdhjetë yjet e famshëm që përkundër milionave që kanë, jetojnë në shtëpi modeste

560

Me siguri i keni parë ato programe televizive që shfaqin pallatet luksoze dhe të bukura të të famshëmve. Shuma e parave që disa njerëz harxhuan në shtëpitë e tyre të pasura shpesh na duket ekstravagante. Sidoqoftë, megjithëse mund të jetë e vështirë të besohet, disa të famshëm pajtohen me ju dhe jetojnë në shtëpi modeste pavarësisht se vlejnë miliona dollarë. Ky argument mund të vërtetohet nga Matthew McConaughey dhe shtëpia e tij motorike, John Krasinski dhe apartamenti i tij modest, dhe Kesha dhe shtëpia e saj njëkatëshe. Këto janë vetëm disa shembuj të të famshëmve që zgjedhin të jetojnë në shtëpi të lira, në mënyrë vullnetare.

Bright Side përpiloi një listë të të famshëmve, të cilët, në periudha të caktuara të jetës së tyre, preferuan të shpenzojnë para për gjëra më të rëndësishme se sa disa metra katrorë.

1. Robert Pattinson

Rreth gjashtë muaj pasi mbaroi marrëdhënien e tij me Kristen Stewart, me të cilin ndau një shtëpi të madhe në Los Angeles (e cila ishte e matur me madhësi 4,026 metra katrorë, për të qenë e saktë), vendosi të shiste pronën e tij dhe të transferohej në një shtëpi aty pranë brenda të njëjtit qytet, por ishte më modeste. Pattinson, me një pasuri të vlerësuar prej 100 milionë dollarësh, bleu një shtëpi gati 2,000 metra katrorë për vetëm 2,176,500 dollarë.

Shtëpia krenohet me një pamje “fshatareske” të zbukuruar me fund të lartë dhe vetëm dy dhoma gjumi dhe dy banjo. Një tipar tjetër modest i shtëpisë shërben si streha e aktorit, e vendosur prapa një shtëpie tjetër, e arritshme vetëm përmes një korridori të gjatë, të mbyllur.

2. Vincent Kartheiser

Kartheiser, i cili luajti ekzekutivin e reklamave Peter Campbell në “Mad Men”, jetoi në një stendë prej 500 metrash katrorë. Po, e lexuat saktë, 500 metra katrorë. Rezulton se aktori e bleu këtë vend në kohën e gabuar dhe në përpjekje për t’i kthyer paratë e tij, shtëpia iu nënshtrua një rimodelimi të plotë, ndërsa ai jetonte atje. Frymëzuar nga koncepti i shtëpive industriale në Japoni, Kartheiser kërkoi të krijonte një apartament të rehatshëm, duke përfituar nga çdo inç i disponueshëm.

Ai më në fund ishte në gjendje të shiste kabinën, por për shumë më pak seç e priste pasi çmimi origjinal ishte 808,000 dollarë dhe ai e shiti atë për 650,000 dollarë. Ai në të vërtetë e bleu atë për 547,000 dollarë. Por duke marrë parasysh punën totale të rimodelimit, që ka të ngjarë t’i kushtojë atij më shumë se 100,000 dollarë, mund të thuash se nuk ishte pikërisht një investim shumë fitimprurës.

3. Jennifer Lawrence

Kjo aktore e njohur, e cila në vitin 2015 u shpall nga Revista “Forbes” si aktorja më e paguar në botë (duke arritur të fitojë 52 milionë dollarë të hyra vetëm atë vit), gjithashtu kishte momentin e saj të “përulësisë”. Edhe gjatë atij viti të madh, Jennifer Lawrence vazhdoi të jetonte në një shtëpi 1413 metra katrorë të vendosur në Santa Monica. Në vitin 2012, ajo kishte thënë në një intervistë se ishte mësuar të jetonte në vende “normale”, kështu që do të ishte e çuditshme që ajo të gjendej vetëm në një rezidencë të madhe. Sidoqoftë, pavarësisht atyre deklaratave, ajo ka bërë dy investime domethënëse: në vitin 2014, ajo bleu një shtëpi në Los Angeles me hapësirë 5.500 metra katrorë dhe në vitin 2017, një shtëpi tjetër në vlerë nëntë milionë dollarë, me hapësirë mbi 3100 metra katrorë.

4. Matthew McConaughey

Matthew i cili është i njohur si biznesmen dhe drejtues i shfaqjes së McConaughey ka disa tendenca bohemike. Dhe nuk është çudi: për disa vjet, ai jetoi në një rimorkio të shtëpisë me hapësirë pak më pak se 28 metra katrorë. Edhe para se ta linte përfundimisht rimorkion dhe të merrte me qira një shtëpi me të dashurën e tij pas lindjes së fëmijës së tyre të parë, aktori e përdori rimorkion e tij si shtëpi dhe zyrë. “Çfarë “luksi” përmbante kjo rimorkio e vogël? Një pjatë satelitore në çati, një hapësirër për grill në pjesën e prapme dhe disa rafte dhe rrjeta ku ai mbante librat dhe shkrimet e tij. Çfarë tjetër ju nevojitet për të jetuar një jetë të lumtur?”

5. Lena Dunham

Sado e vështirë të besohet, protagonistja dhe krijuesja e serialit hit, “Girls”, jeton në një apartament me vetëm një dhomë gjumi dhe një banjo. Dunham e bleu këtë pronë 800 metra katrorë në vitin 2012, vitin e premierës së serisë së saj, për vetëm 500,000 dollarë. Sidoqoftë, kur shohim se ku ndodhet shtëpia, ai çmim duket i vogël në krahasim me etiketat e çmimeve që gjenden në afërsi. Apartamenti ndodhet në Brooklyn Heights, që njihet si zona e banorëve të pasur të New Yorkut.

Por ajo nuk qëndroi gjatë në atë apartament. Në vitin 2014, ajo e mori me qira atë dhe në vitin 2017, më në fund e shiti atë për 850,000 dollarë, duke fituar më shumë se 300,000 dollarë.

6. Elijah Wood

Elijah Wood përfundimisht nuk ka nevojë për luks të madh për të qenë i lumtur. Në vitin 2013, aktori bleu shtëpinë e tij në Austin për pak më shumë se një milion dollarë. Prona që i takon aktorit më të njohur për rolin e tij si Frodo në “Lord of the Rings” është projektuar në një stil viktorian, dhe megjithëse çmimi i tij është mezi mbi një milion, është me madhësi rreth 3,200 metra katrorë.

7. Deion Sanders

Sanders, i cili ka një vend në “Hall of Fame”, gjithashtu ka një vlerë neto prej rreth 40 milionë dollarësh. Sidoqoftë, ai zgjodhi të jetonte në një shtëpi me rreth 29,122 metra katrorë në Prosper, Teksas.

Pavarësisht se nuk është një vend i madh, kjo strehë në pyll ka disa lukse në përputhje me stilin e jetës së një ylli të futbollit amerikan si një kinema në shkallë, një dollap rrobash, një rrugicë me dy korsi, dy pishina, dhe një tarracë në çati me një zonë për të praktikuar joga.

8. Kesha

Midis viteve 2014 dhe 2015, Kesha jetonte në një shtëpi njëkatëshe në stilin spanjoll me rreth 1.400 metra katrorë të vendosur në plazhin e Venecias. Pavarësisht se nuk ishte rezidencë, ky vend kishte një bukuri të jashtëzakonshme. Është ndërtuar me një dhomë kryesore shumë romantike dhe dyer franceze që çuan në një oborr spanjoll të izoluar me një ambient privat në natyrë.

Këngëtarja e famshme e bleu këtë pronë për 1.650,000 dollarë dhe e shiti atë një vit më vonë për mbi 1,800,000 dollarë.

9. Tori Spelling

Disa vjet më parë, kjo aktore dhe biznesmene që u bë yll në vitet 90 falë rolit të saj në “Beverly Hills, 90210”, jetoi në një shtëpi njëkatëshe me familjen e saj. Atje, ajo kishte kopshtin e saj, ku rriti perime dhe fruta. Ajo gjithashtu kishte një pulë të përkëdhelur dhe një derr.

10. Warren Buffett

Përkundër mbajtjes së kapitalit neto me vlerë afërsisht 70.5 miliardë dollarë, Warren Edward Buffett, Presidenti dhe CEO i “Berkshire Hathaway”, ende jeton në të njëjtën shtëpi që ai bleu në vitin 1957 për rreth 31.500 dollarë (aktualisht vlerësuar me më shumë se 600,000 dollarë). Rezidenca e tij e vogël në Omaha, Nebraska është rreth 65,000 metra katrorë dhe ka pesë dhoma gjumi dhe dy banjo.

Shtëpia e tij nuk është aspak modeste, por duke marrë parasysh pasurinë e tij të jashtëzakonshme, është e vogël. Ky miliarder 89-vjeçar mund të jetonte në çdo vend të botës që ai dëshironte, por ka zgjedhur të qëndrojë në qytetin ku lindi.

11. Tom Shadyac

Në pamje të parë, ky emër mund të mos jetë i njohur mirë. Prapëseprapë, Shadyac ishte i njohur për rolet e tij komike në filmat “Bruce Almighty”, “Ace Ventura”, “Liar, Liar”, dhe “The Nutty Professor”. Ky shkrimtar, regjisor dhe producent amerikan gjeneroi pjesën më të madhe të pasurisë së tij midis fundit të viteve 1990 dhe 2000, të cilin ai më pas investoi në një rezidencë prej rreth 17,000 metra katrorë. Megjithatë, pas një aksidenti me biçikletë që e la me një çrregullim depresiv, ai pati një ndryshim. Ai vendosi të shiste shtëpinë e tij të madhe dhe të transferohej në një rimorkio në park.

12. Lea Michele

Në vitin 2012, kur shfaqja “Glee” ishte në kulmin e popullaritetit, protagonistja kryesore e serialit, Lea Michele, jetoi në një shtëpi komode në Los Angeles që ajo e bleu për 1.4 milion dollarë. Prona nuk ishte e madhe, por ajo kishte luksin e saj, të tilla si një përfundim i bukur mermeri në kuzhinë dhe një pishinë me ujë të kripur me diell. Aktorja jetoi atje deri në vitin 2015 kur vendosi të kalojë në një rezidencë në vlerë prej tre milionë dollarësh që ka, përveç të tjerash, një palestër dy-katëshe.

13. Daughtry Chris

Muzikanti dhe vokalisti Chris Daughtry, i cili u rendit në vendin e katërt në “American Idol”, bleu një shtëpi në Karolinën e Veriut për 690,000 dollarë në vitin 2006. Kjo pronë 3,782 metra katrorë ka katër dhoma gjumi dhe tri banjo – dhe jeton me gruan e tij dhe katër fëmijë, dy prej tyre duhej të ndanin një dhomë. Sidoqoftë, pavarësisht se nuk kishte një dhomë individuale për secilin anëtar të familjes (çfarë mëkati për një njeri të famshëm, apo jo?), Shtëpia kishte një pishinë me ujë të kripur, banjë dhe një kurs golfi profesional. Më në fund, në vitin 2011, artisti e vuri pronën në shitje.

14. Mark Zuckerberg

Sipërmarrësi i teknologjisë, Mark Zuckerberg jeton në një pronë prej në vlerë prej shtatë milion dollarësh, një çmim që nuk është aspak i ulët. Sidoqoftë, duke marrë parasysh që me lokacion në Silicon Valley, një rajon tepër i shtrenjtë nëse po flasim për pasuri të paluajtshme dhe duke marrë parasysh që Zuckerberg vlen rreth 76.4 miliardë dollarë nga Facebook, mund të konkludojmë shpejt se kjo shtëpi nuk është një luks i tepërt.

Shpenzimi më domethënës i Zuckerbergut është privatësia. Ai harxhoi 30 milionë dollarë duke blerë katër prona përreth shtëpisë së tij, vetëm për t’i shembur ato dhe për t’i ndërtuar ato më të vogla. /Telegrafi/

Comments