Kryeministrja e Suedisë e konfirmon: Do të aplikojmë në NATO

75

Kryeministrja e Suedisë, Magdalena Andersson, e ka konfirmuar se vendi i saj do të aplikojë zyrtarisht për anëtarësim në NATO.

“Ne do të informojmë NATO-n se duam të bëhemi anëtare të aleancës”, tha Andersson pas një debati mbi politikën e sigurisë sot në parlament.

“Ka një shumicë në parlamentin e Suedisë në favor të aplikimit për anëtarësim në NATO. Gjëja më e mirë për Suedinë dhe popullatën suedeze është të anëtarësohemi në NATO”, deklaroi kryeministrja suedeze.

Vendimi për të braktisur mosangazhimin ushtarak, që ka qenë një pjesë qendrore e identitetit kombëtar suedez për më shumë se 200 vjet, është një ndryshim historik për vendin.

Moebel THEMA

Kjo vjen një ditë pasi socialdemokratët suedezë ndryshuan qëndrimin e kahershëm të partisë se Suedia duhet të mbetet e paangazhuar ushtarakisht, duke i hapur rrugën një mazhorance të qartë në parlament në favor të aplikimit për në NATO.

Dikur një fuqi ushtarake rajonale, Suedia i ka shmangur aleancat ushtarake që nga fundi i Luftërave Napoleonike.

Ashtu si Finlanda, ajo mbeti neutrale gjatë gjithë Luftës së Ftohtë, por krijoi marrëdhënie më të ngushta me NATO-n pas rënies së Bashkimit Sovjetik.

Opinioni publik në të dyja vendet ishte fuqishëm kundër anëtarësimit në NATO deri në pushtimin e Ukrainës nga Rusia, pas së cilës sondazhet treguan një ndryshim dramatik në favor të anëtarësimit.

Comments