Mali i Zi, numër rekord i të vdekurve nga Covid

403

Në Mal të Zi autoritetet shëndetësore konfirmuan 18 të vdekur në 24 orët e fundit nga pasojat e koronavirusit dhe 417 raste të reja të të infektuarve, që paraqet numrin më të lartë të viktimave që nga fillimi i pandemisë COVID-19.

Që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit, në pranverë të vitit të kaluar, Mali i Zi ka konfirmuar mbi 80,191 raste me koronavirus. Prej tyre 1.085 pacientë kanë vdekur.

Moebel THEMA

Mali i Zi vazhdoi të hënën në Podgoricë vaksinimin e qytetarëve mbi moshën 80 vjeçare me vaksinën ruse “Sputnjik”.

Ministrja e Shëndetësisë, Jelena Boroviniq Bojoviq, tha se “procesi i vaksinimit po bëhet me një vazhdimësi të rregullte dhe nëse mbetet kjo dinamikë e vaksinimit pritet që të mërkurën përmbyllet imunizimi i kësaj moshe të popullatës”./VOA

Comments