Messi: Këto janë dy klubet më të mira në botë

261

Lionel Messi beson se dy gjigantët e La Ligës Barcelona dhe Real Madrid mbeten dy klubet më të mëdha në futbollin botëror.

Messi, i cili fiton rreth 365,000 sterlina në javë në Barcelonë, thotë se shpenzimet e mëdha të klubeve të pasura me naftë po shkatërrojnë futbollin, duke marrë një goditje të tillë si Manchester City dhe PSG-në. të cilët mbështeten nga pronarët e miliarderëve në U.A.E dhe Katar.

“Ka klube tani me shumë para dhe lojtarët lëvizin për këtë arsye”, tha ai për Radio Catalunya.

Sezoni i kaluar, Neymar Jr. vendosi të largohet nga Barcelona dhe të bashkohet me PSG. në një marrëveshje që thuhet se ka vlerë mbi 200 milionë sterlina. Messi aludoi në trendin e lojtarëve që zgjedhin të lëvizin në klube që janë financiarisht të fuqishme, deri në masën e tyre që vendosin për ligat inferiore që nuk kanë të njëjtin nivel konkurrence si ligat e tjera të mëdha në Evropë.

“Gjërat kanë ndryshuar dhe tani pronarët e klubeve janë multi-milionerë. Para së gjithash, të gjithë donin të luanin për Barcelonën ose Madridin, të cilët ishin më të mirët, por tani gjithçka është më e fortë dhe nuk ka shumë ndryshim mes ekipeve si Manchester, PSG, Madrid, Bayern Mynih, pastaj edhe klubet italiane “, ka përfunduar ylli argjentinas.

Comments