NATO-ja: Nuk duam një tjetër Luftë të Ftohtë, po mundohemi ta parandalojmë

156
NATO-ja: Nuk duam një tjetër Luftë të Ftohtë, po mundohemi ta parandalojmë

auto_auto_nato14775743731477642849NATO-ja nuk kërkon konfrontim me Rusinë dhe nuk dëshiron një tjetër Luftë të Ftohtë, ka thënë për BBC-në, Sekretari i Përgjithshëm, Jens Stoltenberg.

Planet për të dërguar 4,000 trupa shtesë në Evropën Lindore, kanë për qëllim të parandalojnë e të mos provokojnë një tjetër konflikt, tha ai.

Pavarësisht tensioneve të tanishme, aleanca ushtarake nuk e sheh Rusinë si një kërcënim, shtoi Stoltenberg.

Theksojmë se Marrëdhëniet mes perëndimit dhe Rusisë janë në pikën më të tensionuar që prej Luftës së Ftohtë.

SHBA-ja dhe Bashkimi Evropian ka vendosur sanksione ndaj Rusisë pas aneksimit të gadishullit ukrainas, Krimesë, në vitin 2014.

Lufta në Siri ka qenë gjithashtu një pikë e nxehtë për tensione, ku fuqitë kryesore perëndimore akuzojnë Rusinë për krime lufte për shkak të bombardimet në zonat ku ka civilë.

Comments