Ndeshjet e futbollit në Ballkan më shumë se të tilla-Foto

154


Në Ballkan ndeshjet e futbollit janë më shumë se të tilla.Janë historia, identiteti, nacionalizmat dhe poashtu edhe rivaliteti i skajshëm transmeton Faktiditor.
Nëpër ndeshje futbolli që janë shndërruar edhe në një unitet sidomos te shqiptarët nuk mungojnë kurrë thirrjet dhe pankartat e ndryshme që në fokus kanë fitoren e kombëtares që e quajnë të shtrenjtë por janë aty edhe pjesa e atdhedashurisë.Shqiptarët kanë patur vitin e tyre në futboll për shkak të paraqitjes së jashtëzakonshme të kombëtares në nivele të larta në futbollin evropian dhe botërorë me pjesëmarrjen e Shqipërisë në kampionatin Evropian.Por në të tilla situata nuk kanë munguar edhe kundërpërgjigjet ndaj tifozerive kundërshtare qe shpesh e kane djegur flamurin shqiptare dhe i kane fyer shqiptaret ne menyren me te ulet.Kjo pankartë është një kundërpërgjigje e tifozëve kundërshtarë që shquhen me urrejtjen ndaj shqiptarëve sidomos në ndeshjet kampionale me të ashtëquajturit ” komitët” e Vardarit”.Në ndeshjen midis Shqipërisë dhe Maqedonisë nuk kanë munguar edhe rastet ku në pankarta janë shënuar fjalë të ndryshme sic është : Bullgarians by god, Macedonians by Tito”.
Të përkujtojmë se Shqipëria e fitoi kënë sfidë hapëse për kualifikimet e botërorit që mbahet pas dy vitesh në Rusi./Faktiditor/.

Comments