Një 27-vjeçar provon të hidhet nga objekti i Psikiatrisë në Prishtinë, Policia e ndalon

363

Policia e Kosovës dhe zjarrfikësit kanë parandaluar vetëvrasjen e një personi sot në Prishtinë, i cili kishte tentuar të hidhet nga kulmi i objektit të Psikiatrisë, raporton Express

Rasti ka ndodhur mëngjesin e sotëm, bëhet e ditur në njoftimin e Policisë.

“Policia e Kosovës, sot me datë 03.01.2021, në orët e para të mëngjesit (07:55) ka pranuar një informatë se në një Klinikë në Prishtinë një person ka hipur në kulmin e ndërtesës (klinikës psikiatrike) dhe është duke tentuar që të kërcejë nga aty. Njësitë policore të stacionit Jugu në Prishtinë kanë reaguar me shpejtësi në lokacion, me ç‘rast është njoftuar edhe njësia e zjarrfikëseve dhe ambulanca”, thuhet në njoftim.

Policia ka njoftuar se pas bashkëbisedimit me personin që kishte dashur të kërcente nga kulmi, zyrtarët policorë janë afruar te ai përmes shkallëve emergjente.

“Pas një bashkërendimi të mirë dhe profesional të veprimeve të të gjitha ekipeve për menaxhimin e situatës së paraqitur, me ndihmën e shkallëve të zjarrfikëseve është arritur që zyrtarët policor të afrohen deri afër personit që dyshohej se do të kërcej nga kulmi i ndërtesës (klinikës)”, thuhet në njoftim.

Personi që kishte tentuar të hidhet nga ndërtesa është 27-vjeçar, ndërkaq Policia ka bërë të ditur se ai ka përdorur dhunë ndaj zyrtarëve policorë.

“Zyrtarët policorë gjatë tërë kohës përmes veprimeve dhe komunikimeve mjaft profesionale për rrethanat e ngjarjes janë përpjekur ta qetësojnë personin në fjalë në mënyrë që ta shmangin incidentin dhe për një çast është arritur të kapet personi, mirëpo gjatë përpjekjeve për ta kapur, personi në fjalë tashmë i dyshuari mashkull/kosovar (viti i lindjes 1993) ka filluar të përdor dhunë të vazhdueshme dhe duke sulmuar zyrtarët policor. Megjithatë, falë përpjekjeve dhe vendosmërisë së zyrtarëve, i dyshuari është vënë nën kontroll dhe me ndihmën e zjarrfikësve është arrit zbritja e tij në tokë, përderisa i njëjti menjëherë iu është nënshtruar trajtimeve mjekësore në klinikën psikiatrike”, ka bërë të ditur Policia.

Ndërkohë, gjatë intervenimit për shpëtimin e 27-vjeçarit, tre zyrtarë policorë kanë pësuar lëndime trupore.

“Gjatë këtij intervenimi për ta parandaluar personin në fjalë të kërcej nga ndërtesa dhe ballafaqimit me të, lëndime trupore kanë marr tre zyrtarë policorë, të cilët kanë marr trajtim mjekësor në emergjencë. Lidhur me rastin janë intervistuar edhe disa dëshmitarë dhe në konsultim me prokurorin janë ndërmarr veprimet e nevojshme për inicimin e procedurave të rastit”, thuhet në deklaratën e Policisë./GazetaExpress/

Comments