“Për 13 minuta shfaros Londrën”

243

raketa putin


Presidenti rus Vladimir Putin ka treguar edhe njëherë dhëmbët ndaj Evropës, ndërsa tensionet janë në nivele të larta.

Raketa më e re ruse, sipas Putin, për 13 minuta godet Londrën dhe e shkatërron atë plotësit.

raketa putin 2

Raketa RS-28 SARMAT u zbulua muajin e kaluar dhe ka shpejtësi maksimale prej 4.3 milje në sekondë. Është projektuar që të kalojë dhe sistemet mburojë anti-raketore.

Ajo është një nga raketat më të mëdha bërthamore të ndërtuara ndonjëherë nga Rusia./tvklan.al

Comments