Petrinja e Kroacisë u godit nga gjithsej 374 tërmete

250

Zona e epiqendrës së tërmetit në Petrinje është goditur nga 374 tërmete që nga 28 dhjetori dhe madje deri në 109 në dy ditët e fundit, sipas të dhënave paraprake të botuara sot nga Departamenti Gjeofizik i Fakultetit të Shkencave në Zagreb.

Tërmeti i parë në zonën e Petrinja u regjistrua më 28 dhjetor, me një fuqi prej pesë ballë sipas shkallës Rihter në ora 06.28.

Tërmeti më i fortë që goditi Petrinja, Glina dhe Sisak ndodhi të nesërmen, më 29 dhjetor, në ora 12:19, me fuqi 6.2, me epiqendrën pesë kilometra në jugperëndim të Petrinja në një thellësi prej 11,5 kilometra, raporton agjencia Hina.

Pas atij tërmeti, deri më 31 dhjetor, zona kishte goditur 265 tërmete më të fortë se një shkallë.

Në prag të Vitit të Ri, zona u trondit 69 herë dhe më 2 janar, nga ora 2 pasdite, u regjistruan 40 tërmete.

Comments