Shala: Qeveritarët po tallen me popullin, Mustafa ta zgjidhë çështjen e policit të arrestuar

161

Moebel THEMA

14542830_10205242047291019_1891070624_n

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Haxhi Shala në Ballë për Ballë të Klan Kosovës ka thënë se liderët e shtetit “po tallen me qytetarët” kur po flasin për tema të caktuara.

Ai ka komentuar interpelancën e kryeministrit Isa Mustafa, të enjten, të cilën nuk e ka vlerësuar si të përmbushur, pasi Mustafa nuk ka dhënë informata për gjendjen e shqiptarëve në veri të vendit. Shala ka kërkuar nga kryeministri që të jetë proaktiv në kthimin e të gjithë shqiptarëve të shpërngulur në pronat e tyre, njofton Klan Kosova.

“Udhëheqësit e shtetit kanë filluar të tallen me qytetarët, me marrëveshjet që po i bëjnë në Bruksel. Kryeministri Isa Mustafa ka thënë se Kosova ka marrë kodin telefonik, por dihet mirëfilli se aplikimin e ka bërë Austria, pronare është Serbia, ndërsa ne vetëm e shfrytëzojmë. Kryeministri në raportimin e tij për veriun e vendit nuk foli për jetën e shqiptarëve atje. Ai nuk është kryeministër vetëm i serbëve të veriut, por edhe i shqiptarëve. Ai duhet të flasë për gjendjen e tyre atje. Atje banorët të cilët kanë jetuar dikur, tashmë janë të shpërngulur. Megjithatë askush nuk merret me kthimin e tyre në pronat që posedojnë.

Deputeti Shala po ashtu ka komentuar arresimin e zyrtarit policor Nehat Thaci, nga autoritetet serbe, duke kërkuar nga Mustafa që ta zgjidhë cështjen dhe njëherit të bëjë presion në Interpol që të pastrohen listat dhe kosovarët të mos arrestohen me fletarreste të vjetra të Serbisë.

“Përderisa drejtori regjional i Policisë së Kosovës arrestohet, atëherë nuk mund të themi se e kemi nën kontroll territorin”.

“Kryeminsitri Mustafa bën telefonata në Serbi për cështjet e serbëve disa herë në ditë. Por ai nuk e pa të udhës që këtë gjë ta bëj për ta liruar një zyrtar të lartë të policisë së vendit. Ministria e Punëve të Brendshme nga ana tjetër duhet të kërkojë nga Interpol-i që listat e Serbisë për arreste ndërkombëtare të pastrohen, në mënyrë që të mos preken qyetarët tanë që udhëtojnë sot nëpër territorin e Serbisë”.

Ai ka komentuar edhe sondazhin e fundit të “fuqisë” së partive politike, që NISMËN e rendit poshtë, me vetëm dy për qind të votuesve, duke e cilësuar si të pabazë, njofton Klan Kosova.

“Sondazhi i fundit lidhur me renditjen e subjekteve politike është qesharak. NISMA ka dy për qind të votave vetëm në Malishevë. Besoj që shumë shpejt do të shkojmë në zgjedhje dhe do të shihet se kush e ka besimin e qytetarëve të vendit. Disa zyrtarë të partisë që kanë shkuar në Vetëvendosje, kanë filluar të kthehen. Shumë shpejt do të kalojë komplet dega e Vetëvendosjes e një komune tek NISMA për Kosovën. Sipas sondazheve tona ne tash e kalojmë 8 për qindëshin, të dhëna këto shumë të sakta”. /klankosova.tv

Comments