Si të ndezim zjarr vetëm me nje Limon (video)

294

l_1479816100-316323

Në këtë video do të shihni se si mund të përdorim një kokërr limon për te ndezur një zjarr. Na duhen një kokërr limon pesë kapëse metalike, pesë thumba, dy fisha dhe pak letër e fije për tu djegur.

Marrim limonin e fërkojmë me të dyja duart e vendosim në tavolinë në formë vertikale, më pas vendosim horizontalisht kapset metalike me një diferencë të vogël hapësire midis tyre, paralel me to vendosim dhe pesë thumbat .

I lidhim ato me tel mes tyre nga kapsa metalike e pare me thumbin e dytë kështu me rradhë , kapsa e parë dhe e fundit ngelet e pa lidhur . Në to lidhim fishat ,majat e tyre i zhveshim dhe afrojme ne leter dhe ja krijuam një zjarr memjete primitive.Per më shumë detaje shikoni videon.

Sponsored by Revcontent

Lexoni dhe:

Fix These 2 Hormones To Stop Age Related Weight Gain
Stop The Struggle – Lose Belly Fat In 2 Simple Steps
Weight Loss Mistake. The #1 Worst Trick For Weight Loss
27 Extremely Weird Humans On Earth. #8 is Shocking!
Generate A High-Quality User Experience with Revcontent
Join Revcontent To Increase User Engagement and Reach
 • milaim-zeka

  Milaim Zeka prapë në Gjykatë

  Gazetari Milaim Zeka i cili ishte shpallur i pafajshëm më 12 gusht të këtij v…

 • edita-tahiri

  Tahiri: Dialogu po ndihmon në shtrirjen e sovranitetit në veri të vendit

  Ministrja për dialog e Qeverisë së Republikës së Kosovës Edita Tahiri, ka pri…

 • policia

  Policia shpenzon 4 mijë euro për dysheme

  Policia e Kosovës, do të shpenzoj nga buxheti rreth 4 mijë euro, për tu furni…

 • largea_qeveria_kosove1411927560

  Me ligj për dekriminalizimin e skenës politike

  Në kuadër të përpjekjeve për dekriminalizimin e skenës politike dhe pamundësi…

 • isa-kadri

  Ekskluzive: PDK-LDK pajtohen për buxhetin

  Partia Demokratike e Kosovës dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, kanë arritur p…

 • 20161122145015713646

  Beogradi paralajmëron betejë midis Thaçit e Daçiqit në Magadskar për njohje të reja

  Në Magadaskar nga 22 deri më 26 nëntor mbahet samiti ndërkombëtar i Organizat…

 • 1479803493-kine1_1479822572-6043856

  Aksidenti i tmerrshëm në Kinë, përfshihen 56 vetura (foto)

  Rruga e rrëshqitshme dhe mjegulla mendohet se ishin faktorë shtesë në aksiden…

 • aleksander-lumnezi-kryeprokurorfoto-xhemail-sllovinja-16

  Ja se si hynë “hajnat” në shtëpinë e Kryeprokurorit!

  Gazeta Blic nga burime të saja ka marrë vesh se shtëpia e Kryeprokurorit, Ale…

 • shpetim-pollozhani-780x439

  Pollozhani: Nuk e pranova mirënjohjen nga Hashim Thaçi sepse nuk më lejoi zëri i familjeve të të burgosurve (Foto)

  Në ceremoninë e organizuar nga Zyra e Kryetarit të Republikës së Kosovës, Has…

 • 92602508-mediaitem92602504_1479821964-9616632

  Mësuesja tenton ta shesë 13-vjeçaren për 10.000 dollarë

  Policia në lindje të Ukrainës e ka arrestuar një mësuese, e cila akuzohet se …

 • astrit-5-780x439

  Ish-ministri i Kulturës, Astrit Haraqija nuk paraqitet në Gjykatë

  I akuzuari për shpërdorim detyre Astrit Haraqija mungoi në gjykimin e ish-min…

 • 25_12_13_38292_a

  Studentët shqiptarë bëhen turq për tu regjistruar në Fakultetin e Mjekësisë (Dokument)

  Eda Sherafedin Shehu dhe Edina Besim Osmankaj kanë pranuar të bëhen turke me …

Comments