Siria letër OKB-së: “Ndaloni vrasjet, mizoritë dhe sulmet kundër civilëve”

233

ATTENTION EDITORS - VISUAL COVERAGE OF SCENES OF INJURY OR DEATH Men carry injured schoolchildren after what activists said was a barrel bomb dropped by forces loyal to Syria's President Bashar al-Assad and hit a school and a residential building in Seif al-Dawla neighborhood of Aleppo May 3, 2015. REUTERS/Sultan Kitaz TEMPLATE OUT TPX IMAGES OF THE DAY (Newscom TagID: rtrlseven021373.jpg) [Photo via Newscom]

Siria ka i bërë një thirrje OKB-së duke pretenduar se 45 civilë janë vrarë dhe 50 të tjerë janë plagosur në sulmet ajrore të koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara jashtë qytetit të Manbij pranë Aleppo të enjten.

“Në dy letra drejtuar kreut të Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Ministria e Jashtme bëri thirrje për ndalimin e sulmeve dhe mizorive  kundër civilëve.

Agjencia  siriane e lajmeve “SANA “raportoi gjithashtu se Siria  ka bërë thirrje për sjelljen e autorëve para drejtësisë.

Comments