Thaçi dekoron 13 personalitete të kulturës e shkencës nga Shqipëria

151

Moebel THEMA

Presidenti Hashim Thaçi gjatë vizitës së sotme në Tiranë, do të dekorojë 13 personalitete shqiptare nga fusha e kulturës dhe shkencës për rolin e tyre të veçantë në shërbim të lirisë dhe shtetndërtimit të Kosovës.

Në kuadër të agjendës zyrtare, Thaçi rreth orës 14:00 do ta vizitojë familjen e shkrimtarit Dritëro Agolli. Sipas njoftimit të Ambasadës së Kosovës në Tiranë, me këtë rast kreu i shtetit të Kosovës, do ta dekorojë shkrimtarin shqiptar për kontributin e tij në letërsinë shqipe, si dhe për angazhimin në shërbim të kauzës së Kosovës.

Veç Dritëro Agollit, Presidenti i Kosovës do të dekorojë edhe 12 personalitete të tjera, disa pas vdekjes, shkruan Kohaditore.

Me Urdhërin e Pavarësisë do të dekorohen:

Dritëro Agolli

Xhevahir Spahiu

Moikom Zeqo

Shaban Sinani

Ekrem Bardha

Vladimir Prela, pas vdekjes

Sabri Godo, pas vdekjes

Ndërsa me Urdhërin Presidencial për Merita do të dekorohen:

Naim Zoto

Agim Doçi

Gjok Beci, pas vdekjes

Eduard Mazi

Fatime Sokoli, pas vdekjes

Edmond Zhulali

Comments