Ish-presidenti izraelit dhe fitues i Çmimit Nobel të Paqes, 93 vjeçari Shimon Peres gjatë ditës së djeshme ishte në gjendje kritike shëndetësorë.

Ndërsa sot Peres ka ndërruar jetë duke mos arritur t’i tejkalojë dhimbjet që kishte.

Ndërsa presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka shprehur ngushëllime pas vdekjes së ish-presidentit izraelit Shimon Perez.

“Ngushëllime familjes së Shimon Peres dhe popullit të Izraelit.”

“E kam takuar këtë burrështetas të vërtetë. Ai kishte mbështetur fuqishëm bombardimet e NATO-s në vitin 1999”, ka shkruar Thaçi në llogarinë e tij në Twitter